Co obvykle přichází po posvícení? Svitavští hráči i jejich fanoušci dostali na tuto otázku odpověď, jakou rozhodně nechtěli slyšet.

V sestavě scházel pivot Woods, novic Aiken ještě hrát z administrativních důvodů nemohl.

Od úvodního rozskoku bylo jasné, že Ústí není Kolín. Hosté se prezentovali daleko důslednějším bráněním a ouha, Tuři si s tím nevěděli rady. První půle, to bylo z jejich strany jedno velké střelecké trápení, devětadvacet bodů za dvacet minut je na jejich obvyklé domácí poměry opravdu slabota.

K jejich štěstí na tom soupeř nebyl o mnoho lépe, takže se hrál bodově skutečně „dietní“ basketbal, v němž se skóre pomalu posouvalo více méně rovnoměrně na obou stranách. Od stavu 29:27 však domácí postihl první kritický střelecký výpadek, ústečtí Stevanovič s Houškou se postarali o desetibodový náběh Slunety, který navíc hned v nástupu do druhé části podpořil Houška trojkou (29:40).

Domácí se v zakončení nevídaně soužili, i ze zdánlivě jednoduchých pozic pod košem míjeli, nepomohli si ani z dálky, a za stavu 35:48 ve 26. minutě byly jejich akcie hodně dole.

Jenže basket je záležitost nevyzpytatelná a v ní se aktuální situace často mění během několika sekund. Od zmíněného stavu vyhrály Svitavy následující pasáž 27:6 (!) a všechno bylo vzhůru nohama.

Jak se to mohlo stát? Inu, domácí konečně alespoň trochu seřídili mířidla, mimořádně jim vyšla poslední minuta třetí čtvrtky, ve které je Marko a Kovář trojkami přirazili na rozdíl čtyř bodů. Během tři minut posledního hracího období už Tuři vedli, za další tři to bylo o osm bodů (62:54). Sluneta tady předváděla to, co domácí v prvním poločase, tedy naprostou neschopnost trefit koš.

Ještě ve 38. minutě po Kovářově zásahu vedli Svitavští 66:58 a jak byli ve třetí čtvrtině téměř na kolenou, tak nyní se zdálo, že cestu k pátému vítězství mají umetenou.

Jenže tahle bitva se měla dočkat ještě jednoho nenadálého zvratu.

Ilustrační foto.
Hokejový nástup byl plný příslibů

Vše začalo nenápadně, Peckovým snížením na 66:60. Dvě minuty před koncem trefil Wallace za tři body, hosté potom zase získali míč, zodpovědnost na sebe vzal Houška, trojka, 66:66!

Tuři odpovědět nedokázali, těžké střely se neujaly, naopak se individuálně prosadil hráč zápasu Wisseh (66:68), to do sirény scházelo sedmatřicet vteřin.

Při posledním útoku se O'Brien utopil v přesile bránících hráčů a razítko na výsledek tak dal ze šestek Wallace. Suma sumárum, koncovka zápasu 0:12 poslala vítězství do Ústí nad Labem…

Tuři se na vlastní kůži přesvědčili, že ne každý zápas bývá tak pohodový, jako byl ten minulý proti kolínským „otevřeným dveřím“. Jejich střelecká čísla byla podprůměrná a je to velká škoda, protože kdyby byla byť jen průměrná, muselo by to stačit na úspěch. Jenže nebyla.

„Vyhrál šťastnější tým, který ale čtyřiadvacet minut vedl, takže se štěstěna asi proto přiklonila na jeho stranu. My mu však napomohli naprostou střeleckou impotencí,“ přemítal svitavský trenér Lubomír Růžička.

„Nedali jsme dvojtakt, jednoduché pozice, mnoho otevřených střel za tři body, navíc máme padesát procent z trestné linie. Nevím, z čeho to vycházelo,“ diví se Růžička. „Dva dny jsme upozorňovali na to, že Ústí má velmi kvalitní kádr, že jeho umístění v tabulce neodpovídá potenciálu. Samozřejmě, že tyto předpoklady se naplnily. My jsme znervózněli, nezahráli nám naši klíčoví hráči a zápas jsme protrpěli. I když jsme se dostali na plus osm bodů a vypadalo to, že závěr budeme kontrolovat, tak jsme udělali několik špatných rozhodnutí v útoku i v obraně a prohráli. Takový je sport, my se musíme před středečním duelem v Hradci Králové zvednout,“ dodal kormidelník.

„Vstoupili jsme do utkání nekoncentrovaně. Nevím, jestli to bylo tím, že jsme byli příliš uvolnění z předchozího utkání s Kolínem, které jsme vyhráli velkým rozdílem, ale první poločas byl úplně strašný,“ přidal se pivot Šimon Puršl.

„Ve druhém poločase jsme se trochu kousli, ale koncovka nám nevyšla, nesehráli jsme ji dobře a vedení ztratili. Nesmíme však dát hlavy dolů, musíme si vzít ten kousek, který jsme odehráli dobře, a přenést ho do dalšího zápasu,“ doplnil.

Ústecký kouč Antonín Pištěcký byl pochopitelně spokojen. „Věděli jsme, že musíme začít od obrany, protože v ní poslední dobou hoříme. Podařilo se. Poločas jsme vyhráli o osm bodů a bylo jasné, že Svitavy budou muset trošku přitlačit v obraně a změnit herní koncept. Nám se s tím jakž takž dařilo vyrovnat, přesto jsme ve čtvrté čtvrtině byli o osm bodů pozadu a myslím, že už by na nás nikdo nevsadil ani korunu,“ vyjádřil se trenér.

„V klucích se nicméně někde vzala vnitřní síla, padly nám dvě těžké trojky, což nás vrátilo do hry a nakonec jsme zvítězili jako šťastnější tým. Rozhodující byla procentuální úspěšnost střelby, která u domácích nebyla nějak zázračná, a za druhé to, že jsme byli po mnoha zápasech agresivnější v obraně,“ uvedl Antonín Pištěcký.

Litomyšlský závodník Martin Doubek v NASCAR.
Doubek dojel Nascar Euro Series, sezonu mu odmávla černá vlajka

Dekstone Tuři Svitavy – Sluneta Ústí nad Labem 66:70 (13:15, 29:37, 50:54)

Body: O'Brien 20, Puršl 11, Kovář 9, Slezák 8, Jelínek 7, Marko 5, Svoboda 5, Kotásek 1 – Houška 14, Wallace 13, Wisseh 10, Stevanovič 9, Šteffel 7, Pecka 6, Svejcar 6, Šotnar 5. Rozhodčí: Hošek, Nejezchleb, Pokorný. Fauly: 22:22. Trojky: 6:7. Doskoky: 48:40. Trestné hody: 16/8 – 14/11.

Další výsledky:

Pardubice – USK Praha 63:68, Ostrava – Hradec Králové 97:83, Brno – Kolín 66:87, Olomoucko – Nymburk 77:89, Děčín – Opava 100:79.

Pořadí:

1. Nymburk (100), 2. Děčín (75), 3. Pardubice (71.4), 4. Opava (57.1), 5. Svitavy (50), 6. Olomoucko 50), 7. Ostrava (50), 8. Brno (42.9), 9. USK Praha (37.5), 10. Ústí nad Labem (37.5), 11. Kolín (37.5), 12. Hradec Králové (0).

Příště:

Královští Sokoli Hradec Králové vs. Dekstone Tuři Svitavy (středa 7. listopadu, 18:00, sportovní hala Třebeš).