Tento seriál, který zve po celý rok na startovní čáru běžce různé výkonnosti a každého věku, má za sebou další vydařenou sezonu, během níž zavítal nejen na Ústecko, ale také na Svitavsko, Chrudimsko a Pardubicka. Alespoň do jednoho závodu nastoupilo 3372 běžců.

Na území svitavského regionu se konaly celkem čtyři díly Iscarex Cupu. Kromě závěrečného Zlatého pásku to byly Svitavská desítka, Běh kolem poličských hradeb a Svitavský stýpl. Poličské klání si udrželo pověst jednoho z nejoblíbenějších v rámci poháru, protože na jeho startu se na prvního máje ukázalo 351 účastníků. Více jich registrovala jenom Pardubická devítka se 410 běžci.

Absolutními vítězi Iscarex Cupu 2013 se stali Radek Hübl z Vencl Teamu Ústí nad Orlicí v kategorii mužů a mezi ženami Adéla Stránská z pořádajícího Iscarexu Česká Třebová.

Radek Hübl samozřejmě dominoval v nejsilněji obsazené kategorii muži A, ve které zvítězil před Jiřím Miřejovským z Jiskry Ústí nad Orlicí a Janem Kopeckým z Hvězdy SKP Pardubice. Mužům B (do 49 let) kraloval Jindřich Král (Iscarex Česká Třebová), v kategorii mužů C (do 59 let), v níž byl celkově třetí Miloš Žíla z Bystrého, triumfoval Vladimír Vacarda z AC Slovan Liberec. Další bronz do svitavského okresu přinesl Miloslav Červ z Atletiky Polička, kterému celosezonní stabilní výkony v zápoleních mužů D (do 69 let) také vynesly celkové třetí místo. Vyhrál Oto Kubišta z Iscarexu Česká Třebová. Mezi nejstaršími veterány si zasloužený titul v poháru vybojoval třiasedmdesátiletý Jindřich Bielčik. Běžec z Lichkova má mimochodem na svém kontě dvaadvacet startů.

Vítězkami v ženských kategoriích se staly již zmíněna absolutní královna letošního poháru Iscarexu Adéla Stránská (A), bývalá úspěšná svitavská reprezentantka Anna Krátká, nyní ale již hájící barvy Hvězdy SKP Pardubice (B), Jana Matyášová z Dolní Dobrouče © a Renata Klaclová (Iscarex Česká Třebová) mezi veteránkami nad 55 let, tedy v kategorii D.

O největší úspěch z pohledu běžců ze Svitavska se postaral Jáchym Kovář, který se stal vítězem Iscarex Cupu 2013 mezi dorostenci (16 – 17 let). Nejen závěrečný závod v Němčicích však ukázal, že tomuto talentovanému závodníkovi je mládežnická „košile" poněkud těsná a může se jako rovný s rovným měřit s dospělými. Může je dokonce i výrazně porážet.

Jinak je však nutno poznamenat, že dorostenců a zejména juniorů závodí v tomto poháru méně a méně, což jen dokládá, že i atletika se u těchto generací potýká s neustále klesajícím zájmem sportovců.

Veselejší je situace u mladších ročníků, tam o startující potěr rozhodně nouze není, nakonec závod u poličských hradeb je toho dokladem. Není ani divu, že se někteří mladí borci právě z tohoto města prosadili mezi elitu v Iscarex Cupu. Řeč je o Jiřím Mužíkovi, který si ve svých třinácti startech vyběhal pěknou pátou pozici mezi staršími žáky, Martinu Mužíkovi, který skončil čtvrtý v klasifikaci nejmladších žáků II (10 – 11 let) a Elišce Červené, jež získala na prahu sportovní kariéry mezi nejmladšími žákyněmi do devíti let třetí post.

Navázat na úspěchy, případně ještě vylepšit svoje výkony, budou moci všichni běžci a běžkyně v Iscarex Cupu 2014, jehož termíny jsou už také známé. V našem okrese by se opět měly konat tytéž čtyři podniky jako letos: Svitavská desítka jako jeden z prvních závodů nového ročníku (5. dubna), Běh kolem poličských hradeb (1. května), Svitavský stýpl (8. května) a na závěr Vánoční běh oko Zlatého pásku (13. prosince)­.