BK JIP Pardubice – Qanto Tuři Svitavy 103:74 (24:21, 50:32, 73:57)

Fakta: Body: Pandula 25, Bohačík 20, Šoukal 14, Šoula 12, Půlpán 9, Wall 7, Kotas 6, Škranc 4, Příhonský 2, Kohout 2, Sanders 2 – Votroubek 20, Abercrombie 17, Macela 11, Šotnar 8, Špaček 6, Teplý 4, Vaňák 3, Bašta 3, Šindelář 2. Rozhodčí: Lukeš, Hruša, Blahout. Trojky: 6:8. Trestné hody: 17/15 – 26/12. Fauly: 28:23. Pět chyb: Půlpán (Pardubice). Doskoky: 40:40. Diváci: 1440. Nejlepší hráč zápasu: Petr Bohačík (Pardubice).

Derby se rozhodovalo ke konci první půle. Jestliže v úvodní čtvrtině drželi hosté s favoritem krok, tak v té druhé je Beksa válcovala. V 16. minutě se poprvé dostala do dvojciferného vedení, které před změnou stran navýšila na dvacet bodů. K nezastavení byl především Pandula, který zaznamenal třiadvacet bodů.

Svitavští se nevzpamatovali ani po přestávce. Pardubičtí rychlíci jim dále činili velké problémy a po necelých čtyřech minutách třetího kvartálu měli k dobru šestadvacet bodů (61:35). Poté se na chvíli pardubický stroj zastavil. Tuři ovládli poslední přelom čtvrtin v poměru 24:12 a stáhli hrozivé manko na „pouhých" čtrnáct bodů. Stíhání soupeře jim ale vzalo hodně sil a na další šňůru už neuměli zareagovat. Lídr tabulky tak dokráčel k pohodové výhře rozdílem devětadvaceti bodů. Diváci svůj tým nakonec dotlačili ke stovce.

Shoda: Bylo to jednoznačné

Očekáváme drama? Zapomeňte! Vzpomínky na první utkání ve Svitavách, které dospělo do prodloužení, i překvapivá fazóna Turů předpovídaly vyrovnaný zápas. Jenže realita byla úplně jiná, pro Pardubice příjemná, pro jejich krajského rivala krutá.

Dušan Bohunický, trenér Pardubic: Zápas byl rozhodnutý už v první půlce. Celkový průběh z naší strany byl od nějaké dvanácté minuty jednoznačný. Zpočátku jsme se nedostávali do takové přechodové fáze, jakou bychom chtěli. Myslím si, že tam jsme trošku zaváhali a úvod z naší strany nebyl tak dobrý z hlediska útoku. Naši hru částečně ovlivnilo odstoupení Ondry Kohouta, který musel odjet do nemocnice z důvodu zranění. To, že jsme byli v úzké sestavě, mělo v dalším průběhu hry rozhodující vliv, kdy jsme se dostávali do jednoduchých situací. Začali jsme lépe bránit a napadat hráče už na útočné polovině. Snažili jsme se eliminovat některé kombinace, ze kterých jsme v předchozím zápase dostávali koše. Votroubkovi jsme nechtěli dovolit některé střely, ale i tak se dostal do volných situací, kdy jsme z taktického hlediska udělali chyby.

Stanislav Petr, trenér Svitav: Blahopřeji domácím k vítězství, bylo to jednoznačné. K zápasu mohu říct pouze tři věci. Domácí nás přehráli v agresivitě, rychlosti a dynamice. Bylo to vidět po první čtvrtině, která se nesla ve vyrovnaném duchu. Jenže pak přitlačili v obraně a nás stálo spoustu sil prosadit se. Naše útoky byly dlouhé, nepřesvědčivé, nevycházely nám naše systémy a dostávali jsme se do těžkých střel. Pardubičtí hráči nás po doskoku nebo zisku míče trestali rychlými protiútoky. No a tím získali rozhodující náskok. Zápas sice nebyl ztracen, ale je pro nás těžké hrát s dvacetibodovým mankem. A ještě kluky motivovat, když vidí, že soupeř je na koni…