Čekalo se podstatně větší drama, to je nutno říci.

Východočeské basketbalové derby se místo toho změnilo v relativně hladkou záležitost Pardubic.

Na domácích se projevil středeční náročný boj na nymburské palubovce. Chyběla jim obvyklá energie a šťáva, což se s přibývajícím časem projevovalo stále více.

Už v první čtvrtce převážně dotahovali, druhou potom vůbec nezvládli

Bezvadně střílející Beksa jim tady utekla až na sedmnáct bodů, naopak sami se neustále utápěli ve ztrátách a marném úsilí najít ztracenou pohodu při zakončení.

„Rozhodla druhá čtvrtina a v ní spousta našich nevynucených ztrát a dvanáct obdržených bodů do poločasu z druhých šancí soupeře. Samozřejmě Pardubice se potom uklidnily a jejich procento střelby bylo nadále vysoké, zatímco my se dostali do křeče jak v útočné, tak v obranné fázi a rozpadli se,“ mrzelo domácího trenéra Lubomíra Růžičku.

Snad jednou po přestávce se zdálo, že by Tuři ještě mohli něco s vývojem derby udělat, blíže než na dvanáct bodů se ale nepřiblížili.

Protivník okamžitě zareagoval, záhy se znovu dostal přes dvacet bodů a poslední čtvrtina, ta se hrála jakoby „navíc“, všem v hale bylo jasné, že osud utkání se naplnil. Pardubičtí nakonec rivala ušetřili stovky, to jim však na radosti nic nevzalo.

„Klíč k zápasu byl v naší obraně a v koncentraci a energii po celou dobu. Jak se nám dařilo v obraně, získali jsme i klid v útoku, svoje šance proměňovali a skóre narůstalo,“ pochvaloval si kouč vítězů Tomáš Bartošek.

„Velmi dobře jsme komunikovali, přebírali hráče, nevznikala tam taková okna jako v nepovedeném utkání v Opavě. Dokázali jsme zastavit rychlý přechod domácího týmu do útoku, nedostávali jsme laciné koše,“ vypíchl Bartošek zlomové faktory očekávaného duelu.

„Pardubice byly výrazně lepší, byly všude o krok dříve než my a to se potom těžko brání. Padesát bodů za poločas, to jsem s naší obranou s výjimkou poháru proti Nymburku dlouho nezažil,“ zdůraznil svitavský kormidelník přílišnou propustnost defenzivních řad.

I druhé vystoupení ve skupině A1 tedy skončilo pro Svitavy nezdarem. Další pokus zapsat vítězství je čeká příští sobotu 10. března v Děčíně.

Kooperativa NBL, nadstavba A1, 2. kolo:

DEKSTONE TUŘI SVITAVY – BK JIP PARDUBICE 74:97 (20:21, 33:50, 53:73)

Body: Slezák 13, Roseboro 13, Stria 11, Marko 10, Kerr 7, Kotásek 7, Puršl 5, Jelínek 5, Petway 3 – Spearman 24, Kent 19, Pandula 12, Švrdlík 12, Půlpán 10, Potoček 6, Martin 4, Welsch 4, Kohout 4, Nečas 2. Rozhodčí: Hruša, Kapaňa, Karafiát. Fauly: 17:22. Pět chyb: 29. Petway – 40. Švrdlík. Trestné hody: 21/14 – 14/9. Trojky: 8:10. Doskoky: 39:39. Diváci: 785. Nejlepší hráč zápasu: Spearman (Pardubice).

Další výsledky:

Olomoucko – Opava 91:95, Nymburk – Děčín 87:65.

Pořadí:

1. ČEZ Basketball Nymburk (48), 2. BK JIP Pardubice (41), 3. BK Opava (41), 4. BK Armex Děčín (38), 5. Dekstone Tuři Svitavy (36), 6. BK Olomoucko (35).