Národní finále pro dvanáct nejlepších basketbalových týmů kategorie U12 z celé České republiky se uskutečnilo v Plzni. Tamní pořadatelé mají s takto významnými akcemi bohaté zkušenosti a i tento prestižní turnaj se odehrál po organizační stránce na výbornou.

Litomyšlští chlapci byli nalosováni do základní skupiny D, kde jim za soupeře byly domácí tým Lokomotiva Plzeň a Slavia Kroměříž.

SKALP HOSTITELŮ
SKUPINA: Adfors Basket Litomyšl – Lokomotiva Plzeň 66:54. První utkání bylo reprízou loňského souboje o třetí místo, který poměrně jasně ovládl soupeř a jeden z favoritů letošního šampionátu. Tentokrát však bylo vše jinak, po prohraném poločase přišel zlepšený výkon Litomyšlských ve druhé půli a zasloužené vítězství, které otevíralo brány čtvrtfinále.

Adfors Basket Litomyšl – Slavia Kroměříž 83:43. Do zápasu, který měl rozhodnout o vítězi skupiny, vstoupili basketbalisté ze Smetanova rodiště s velkým odhodláním vyhrát, protože se chtěli v play off vyhnout velmi silné Ostravě. To se podařilo, když od úvodního rozskoku měli jasně navrch a o vítězi tak nebylo pochyb.

VŮLE PO VÍTĚZSTVÍ
ČTVRTFINÁLE: Adfors Basket Litomyšl – Sokol Kbely 63:50. První poločas byl z obou stran nervózní, přesto litomyšlští hráči vedli 31:23 a díky skvělému vstupu do druhého poločasu se vedení vyšplhalo na rozdíl šestnácti bodů. „Potom jsme však začali kupit nesmyslné chyby, soupeř vycítil šanci a rázem byl mnohem aktivnější. Do poslední čtvrtiny se tak šlo za vyrovnaného stavu 44:44. Naši chlapci ovšem ukázali pevné nervy a velkou vůli po vítězství, opět si postupně vybudovali náskok, který udrželi do závěrečné sirény," chválil trenér Martin Šorf.

SEMIFINÁLE: Adfors Basket Litomyšl – Sršni Sokol Písek 57:55. Taktika byla jasná – ubránit nejlepšího střelce turnaje, který hájí barvy Sršňů. V prvním poločase se to dařilo slušně a stav byl téměř vyrovnaný (32:33). „Ve třetí osmiminutovce jsme nabídli soupeři několik pozic pro snadné skórování, a tak jsme do závěrečné čtvrtiny šli s mankem osmi bodů. V posledním dějství jsme ale předvedli skvělou obranu, inkasovali pouhých pět bodů a ztrátu smazali. Třináct vteřin před koncem za remízového stavu jsme proměnili dva trestné hody a jelikož Písek skórovat nedokázal, mohla propuknout naše obrovská radost z postupu do finále," popisuje Martin Šorf strhující cestu svých svěřenců do souboje o zlato.

ROZHODLA TŘETÍ ČÁST
FINÁLE: Adfors Basket Litomyšl – NH Flames Ostrava 38:63. Do utkání proti největšímu favoritovi šampionátu, který prošel turnajem zcela suverénně, vstoupili litomyšlští basketbalisté dobře, když v úvodu zaznamenali několik snadných košů z brejků. Bohužel se jim nedařilo bránit nájezdy rychlých a technicky skvěle vybavených protihráčů, i tak poločasové manko 23:29 dávalo ještě naději. „O tu jsme přišli ve třetí čtvrtině. Ostrava začala být daleko aktivnější v celoplošné obraně i na útočném doskoku a náš tým se nedokázal se zvýšenou agresivitou vyrovnat. Před poslední čtvrtinou vedl soupeř o dvacet bodů, dohrávalo se v poklidu a na palubovku se dostali všichni hráči, aby zažili pocit z finálového duelu," uvedl trenér.

Skvělého individuálního ocenění se dostalo Tomáši Foltovi. Litomyšlský hráč byl totiž vybrán do nejlepší pětky celého národního finále.

Adfors Basket Litomyšl, sestava a body na turnaji: Adam Bielko 58, Tomáš Folta 55, Adam Sabol 46, Adam Švanda 39, Adam Kubíček 20, Jonáš Brýdl 19, Richard Prokop 19, Tomáš Sedláček 14, Matěj Hanuš 12, František Tupec 7, Šimon Vašek 6, Ondřej Vomáčka 6, Daniel Král 2, Jakub Martiník 2, Vojtěch Tupec 2, Dominik Suchomel.

NIC NÁS NEPOLOŽILO
„Turnaj nelze hodnotit jinak než v superlativech, obzvlášť když si z něj vezeme titul vicemistrů a na krku nám visí stříbrná medaile z velké akce, na kterou litomyšlský basketbal čeká strašně dlouho. Kluci vloni čtvrtým místem ukázali, že tento tým má velký potenciál, a letos to jen potvrdili," zdůraznil Martin Šorf. „Za uplynulý rok jsme udělali velký kus práce, především mnohem více kluků bylo schopných se zapojit do hry. Samozřejmě, že v každé pětce jsme měli klíčové hráče, kteří odváděli výborné výkony, obrovským pozitivem ale je, že každý hráč na palubovce byl platný a nebezpečný pro soupeře. A právě vyrovnanost kádru byla jedním z hlavních důvodů našeho postupu do finále," říká trenér medailistů.

„Dalším kladem, kterého si osobně velmi považuji, byla naše mentální odolnost. V turnaji jsme měli řadu okamžiků, kdy se nám nedařilo, vývoj byl nepříznivý nebo jsme přišli o slibné vedení, ale nikdy nás to nepoložilo, hráli jsme s chladnou hlavou a dělali správná rozhodnutí," oceňuje Šorf svůj tým.

Zisk stříbrné medaile je pro kluky, trenéry i celý klub odměnou za tvrdou celoroční tréninkovou práci. „I přes tento úspěch zůstáváme nohama pevně na zemi, naopak nás to motivuje, abychom na podobné výsledky v budoucnosti navázali, nebo se jim alespoň co nejvíce přiblížili. Mimořádné díky patří rovněž rodinám hráčů, kteří nás po celý turnaj neúnavně podporovali a na závěrečném ceremoniálu byl náš fanklub spolu s tím ostravským vyhlášen za nejlepší fanoušky turnaje," dodal Martin Šorf, předseda a trenér Adfors Basket.

KONEČNÉ POŘADÍ: 1. NH Flames Ostrava, 2. Adfors Basket Litomyšl, 3. Sršni Sokol Písek, 4. BK Sluneta Ústí nad Labem, 5. BŠ Tygři Praha, 6. Sokol Kbely, 7. BK Žďár nad Sázavou, 8. Slavia Kroměříž, 9. BK Klatovy, 10. BK Lokomotiva Plzeň, 11. BK Synthesia Pardubice, 12. BA Nymburk.