Domů se vrátili s poloviční úspěšností, byť i v Nymburku měli vítězství doslova na dosah ruky.

BSK Jičín – Svitavy 73:90

Body Svitav: Šindelář 24, Hrníčko 21, Teplý 21, Lepold 7, Sobotka 6, Fröhde 5, Andres 3, Havránek 3. Poločas: 35:44.

Střetly se dva nejúspěšnější celky minulé sezony. Domácí ovšem nastoupili bez čtyřech loňských opor a to se projevilo na obrazu hry. Svitavští ji totiž zcela opanovali a po čtrnácti minutách vedli již 36:16!

Poté se rozstřílel nejlepší hráč domácích Hořčičko a pomohl svému týmu ke snížení manka pod deset bodů. Jenže ani ve druhé půli hosté taktovku ze svých rukou nepustili a suverénně kormidlovali zápas k jasné výhře, a to i zásluhou střelecké exploze Hrníčka.

„Jsem rád, že jsme v Jičíně konečně zvítězili. Hráli jsme zodpovědně v obraně, o čemž svědčí šestnáct získaných míčů. Ve druhém poločase jsme i úspěšně stříleli. Naší hru ale srážel veliký počet ztrát, celkem osmnáct, toho se musíme příště vyvarovat,“ komentoval zápas trenér Pavel Špaček.

ČEZ Nymburk B – Svitavy 94:90

Body Svitav: Hrníčko 26, Šindelář 20, Lepold 16, Teplý 9, Havránek 7, Fröhde 6, Dvořák 4, Andres 2. Poločas: 41:36.

V souboji dvou dosud neporažených týmů se čekal kvalitní basketbal. Domácí posílení ligovými hráči Sýkorou a Němečkem udávali v úvodní polovině tempo hry. Svitavským se nedařila střelba za tři (v první půli ze 13 pokusů jenom dva přesné), ale předvedli výborný útočný doskok (16 za půli), který je udržel ve hře.

Po pauze se hostům nejprve podařilo vymazat pětibodové manko, jenže ve 31. minutě to opět bylo 59:54. Svitavští dokázali průběh zápasu naprosto obrátit a třináctibodovou šnůrou převzali otěže (35. minuta 59:67). Náskok si drželi do koncovky (39. – 72:78), ještě na začátku poslední minuty vedli po koši Hrníčka o čtyři body. A „horor“ startoval.

Jen pět vteřin před koncem vedli hosté 80:78 a navíc měl Šindelář výhodu dvou trestných hodů. Bohužel vyšel naprázdno a domácí dokázali po nahození míče z půlky o desku ještě doskočit a dle výroku rozhodčích stále v řádné hrací době stav vyrovnat (80:80).

V prodloužení se odehrávala „válka nervů“. První úspěšnou obranu předvedli Svitavští, kteří minutu před koncem vedli o dva body. Po nepřesné střele soupeře odpískali rozhodčí v souboji o míč svitavský faul a následně technickou chybu Havránkovi za nevhodný komentář. Domácí toho využili a po čtyřech šestkách šli do jednobodového vedení.

Po vyhazování z půlky byl hostům opět odpískán faul a domácí vedli již o dva body. Ke všemu si dokázali druhou neúspěšnou šestku doskočit a po dalším faulu vedli o „tři“.

To se opakovalo ještě jednou a čtyřbodové vedení si již domácí uhlídali. Svitavským tak cenné vítězství proklouzlo doslova mezi prsty a domácím se podařila odveta za loňský rok, kdy tomu bylo naopak.

„Těžko se mi utkání hodnotí, protože také já jsem podlehl atmosféře infarktové koncovky,“ uvedl trenér Špaček. „Je veliká škoda, že jsme nedokázali zápas uhrát v řádné hrací době a ze tři šestek v poslední minutě neproměnili alespoň jednu. Naší pohodě rozhodně nepřidal ani poměr střílených trestných hodů v posledních sedmi minutách 20:6 pro domácí, ani velmi sporný vyrovnávací koš domácích. Pokud chceme podobná utkání v budoucnu vyhrát, musíme udržet nervy i v podobných situacích,“ je si vědom trenér.

Svitavští na hřišti nechali celé basketbalové srdce, ale k tomu je potřeba přidat chladnou hlavu a to se tentokrát nepovedlo. „Blahopřeji soupeři k vítězství, které mu doslova spadlo do klína. I tak jsme svůj víkendový cíl vítězstvím v Jičíně splnili a v následných čtyřech domácích střetnutích můžeme selhání z Nymburka odčinit. Z hráčů mě výkonem nejvíce překvapil Vláďa Hrníčko, který odehrál výborná utkání,“ dodal Pavel Špaček.

Pořadí 2. ligy – po 4. kole: 1. Nymburk B (8), 2. Tesla Pardubice (7), 3. Žďár nad Sázavou (7), 4. Svitavy (7), 5. Šumperk (6), 6. Jičín (6), 7. Chrudim (6), 8. Poděbrady (5), 9. Rychnov nad Kněžnou (5), 10. Mladá Boleslav (5), 11. Liberec (5), 12. BK Pelhřimov (5).

Příště (14. – 15. listopadu): Svitavy – Darren Chrudim a Bohemia Poděbrady.