Třináct členů prvoligového basketbalového týmu – 11 hráčů, asistent trenéra a manažer klubu – darovalo v pondělí krev v transfuzní stanici svitavské nemocnice.

„Jde o prospěšnou věc. Nechal jsem se inspirovat hokejisty, kteří chodí darovat krev pravidelně,“ konstatuje manažer Martin Lepold.

Na transfuzní stanici se sešlo jedenáct hráčů z patnácti. Zbývající čtyři odletěli reprezentovat Českou republiku na letní univerziádu v Číně.

Všem hráčům nejdříve odebrali zkušební vzorek krve, jen o něco později došlo k samotnému darování krve.

Žádná příprava nebyla nutná, manažer Lepold jen sportovcům doporučil, aby o víkendu spíše odpočívali a věnovali se klidovým aktivitám.

„Dnes jsme tady poprvé, ale chceme, aby z toho vznikla tradice,“ potvrdil Lepold. Plánují darování krve zhruba po dvanácti týdnech opakovat.

Hráči, kteří v minulém týdnu absolvovali předsezonní zátěžové testy na pražské klinice Vittore pod dohledem doktora Bolka, se shodují, že přišli podpořit dobrou věc.

„Třeba zrovna moje krev někomu pomůže,“ vysvětlil Tomáš Teplý, proč s darováním krve neváhal. „Hned jsem věděl, že do toho půjdu, neváhal jsem,“ říká Jakub Sedlák

„Chceme podpořit lidi, kteří nemají to štěstí a nejsou zdraví nebo krev prostě náhle potřebují,“ dodal Radim Kramný. Injekčních stříkaček se sportovci neobávali. „Nemám problém s jehlami,“ shodli se Teplý a Kramný. „Já se naopak na jehlu při odebírání krve musím dívat, abych byl v klidu,“ usmíval se Sedlák.

„Doufáme, že krev od nás bude použita pro dobrou věc a je jedno, zda právě ve Svitavách, nebo jinde, kde to bude právě třeba,“ doplňuje manažer Martin Lepold.

Svitavské basketbalisty čeká v pondělí 15. srpna v 18 hodin přátelské utkání proti výběru amerických univerzit. Hraje se ve sportovní hale Na Střelnici. Sezonu Mattoni NBL zahájí 27. září na půdě Nymburka.

PETRA SOUKUPOVÁ