Východočeská liga basketbalistů jako společná elitní soutěž Pardubického a Hradeckého kraje registruje ve svém dosavadním průběhu překvapení v podobě dobrých výkonů svitavské rezervy. Ta zatím patří k silnému středu tabulky, což znovu potvrdila.

Chlumec – Svitavy B 82:75
Body: Havránek 22, Sedlák 22, Špaček 11, Tichý 6, Sabol 5, Svoboda 4, Harašta 3, Kredvík 1, J. Svojanovský 1. Čtvrtiny: 25:24, 26:14, 15:17, 16:20.

Utkání připomínalo místy více než ligový zápas exhibici, ostatně divoké skóre 25:24 po první čtvrtině vypovídá dostatečně, že se oba týmy ze začátku na obranu moc nesoustředily. Hráči Chlumce dostávali od obránců dostatek prostoru, aby mohli zakončovat jak zpod koše, tak také ze střední vzdálenosti. Na druhé straně platily na protivníka zejména úniky Havránka a zakončení Sedláka. Po celý první poločas se k nim ale z hostů nedokázal nikdo bodově přiblížit, když chyběly body nemocného hrajícího kouče Sabola. Ztrátu 13 bodů se Svitavským dařilo stahovat, ale domácí žádnou dramatickou koncovku nepřipustili a udrželi si dostatečný odstup.

Hořice – Svitavy B 77:82
Body: Sabol 28, Havránek 18, Špaček 15, Sedlák 7, Svoboda 7, Kredvík 2, Svojanovský 2, Tichý 2, Sobola 1. Čtvrtiny: 19:14, 16:24, 25:16, 17:28.
Nadprůměrná návštěva viděla napínavý duel, který oba týmy odehrály s velkým nasazením, střídaly se ve vedení a rozhodnutí padlo v poslední minutě. Na bouřlivém průběhu se podílela i nespokojenost s výroky rozhodčích, za níž dostali trenér Sabol a lavička Svitav dvě technické chyby.

Na domácí střelce nasadily Svitavy zónovou obranu dirigovanou hrajícím asistentem Svojanovským. Začátek byl opatrnější než v Chlumci a také vyrovnanější, domácí si sice v první čtvrtině vypracovali několikabodový odstup, ale poločas vyzněl pro hosty (35:38). Soupeři se pak ve vedení prohodili ještě dvakrát. Zdálo se, že Svitavští s náskokem sedmi bodů v polovině poslední čtvrtiny půjdou do rozhodujícího úniku, tím spíše, že se Hořicím vyfauloval nejlepší hráč Šťastný. Ovšem koncovka byla pořádně dramatická. Šestnáct vteřin před koncem snížil Němec trojkou na rozdíl jednoho bodu a diváci se mohli „zbláznit“. Při snaze získat míč však domácí jenom opakovaně faulovali a Svoboda i Špaček trestné hody stoprocentně proměnili.

„Vítězství je o to cennější, že ho hráči dokázali vybojovat v koncovce v bouřlivém prostředí na palubovce soupeře. V Hořicích vyhrály Svitavy po 17 letech. Navzdory nevydařenému výkonu o den dříve v Chlumci byl i tento hrací víkend celkově úspěšný,“ sdělil trenér Dušan Sabol. (rh, sab)