Na vině je covid, který podruhé uzavírá kvalifikační okna do tzv. bubliny. Z důvodu vyšší bezpečnosti na jedno místo.

Zástupci Beksy

Češi mají jako jeden z pořadatelů jisté místo na Eurobasketu 2022 (původně 2021). Primárně jim nejde o vítězství, a tak si trenér Ginzburg může vyzkoušet jaký se v České republice nachází basketbalový potenciál. Nebojí se dát v každém okně příležitost novým hráčům.

Při pohledu na širší nominaci (zužovat se bude až v Litvě) lze zjistit, že tentokrát je nováčkem Jan Štěrba. Á propos „vysokoškoláci“ mají po Nymburku v nároďáku nejvyšší zastoupení. Respektive stejně jako Brno.

Hradec Králové (v bílém) vs. Pardubice 92:90. Královští sokoli mohli ihned po skončení duelu o bronz slavit.
Pardubice hledaly bronzový poklad. Chyběl koš

Izraelský kouč s českým občanstvím znovu povolal dva hráče Beksy. Reprezentační stálici Tomáše Vyorala a „veterána“ Kamila Švrdlíka. Kromě nich v minulosti zanechali v Pardubicích stopu Martinové Peterka a Kříž. Svitavy si mohou přihřát polívčičku zásluhou Šimona Puršla a Luboše Kováře.

O neúčasti dvou největších současných českých hvězd bylo rozhodnuto už před zahájením kvalifikačních bojů. Tomáš Satoranský si plní povinnosti v Chicagu Bulls a Jan Veselý hraje s Fenerbahce Euroligu. Nicméně v šestnáctičlenné členné nominaci jsou jen dva legionáři. Power forwardu Patriku Audovi z japonské Jokohamy znemožnila účast dlouhá karanténa po návratu. Pivot Ondřej Balvín se po zranění v minulém okně teprve začíná vracet do zápasů. Dlouhodobě je zraněný guard Vít Krejčí a veterán Blake Schilb si dává pauzu.

Atraktivní soupeři

Česká výprava se přesunula do Vilniusu v pondělí. Přes Ostravu a Varšavu. Hlavní přípravná fáze se odehraje až na místě. Ve srovnání s minulou litevskou misí došlo k jedné malé změně. K lepšímu. První testování na covid na litevské půdě se uskutečnilo až v útrobách pobytového hotelu.

„Je to samozřejmě lepší. Horší je, že nemůžeme mít asi polovinu hráčů, které bychom tu chtěli mít. Taková je ale situace,“ pokrčil rameny kouč Ronen Ginzburg. .

Jeho svěřenci se střetnou se dvěma atraktivními soupeři. Navíc domácímu týmu Litvy hoří půda pod nohama.

„Pořadatelské týmy mají skutečně velký luxus v jistotě účasti. Nechtěl bych být třeba v kůži Litevců, kteří mají za vedoucí Belgií bilanci 2 - 2, stejně jako Dánsko,“ narazil na situaci v české skupině, z níž spolu se českými lvy půjdou dál dva nejlepší celky.

Ilustrační fotografie.
Statistika nuda není aneb Základní část Kooperativa NBL v číslech

Češi se v sobotu střetnou s Litvou (18.30) a v pondělí vyzvou Belgií (15.30). Obě utkání nabídne v přímém přenosu program ČT Sport.

„Doufám v lepší výkony než při minulé zastávce. Především po stránce energie, agresivity a základních věcí. Jistě teď máme více slabin, nemáme takovou sílu pod košem, ve srovnání s Litevci nemáme takovou atletičnost, ale energii, agresivitu a ochotu porvat se o výhru musím na hřišti vidět,“ poznamenal Ronen Ginzburg.

Širší nominace

Rozehrávači: Tomáš Vyoral (BK JIP Pardubice), Jakub Šiřina (BK Opava), Ondřej Sehnal (USK Praha).

Křídla: Jaromír Bohačík (Štrasburk – Fr.), Vojtěch Hruban, Lukáš Palyza, Petr Šafarčík (všichni ERA Basketball Nymburk), Richard Bálint, Radek Farský (oba Basket Brno), Michal Mareš, Jan Štěrba (oba USK Praha).

Pivoti: Martin Kříž, Luboš Kovář (oba Nymburk), Martin Peterka (Braunschweig – Něm.), Šimon Puršl (Brno), Kamil Švrdlík (Pardubice).