Kdo přišel v pondělním podvečeru na pohárové střetnutí zdejších basketbalistů proti prvoligovému favoritovi z Trutnova, rozhodně nemusel litovat. Domácí byli celku s několika hráči se zkušenostmi z Mattoni NBL (Malý, Formánek, Malík) více než rovnocenným soupeřem a jen nehorázná smůla v samotném závěru zápasu je připravila minimálně o prodloužení.

Svitavy – Kara Trutnov 82:85

Body: Teplý 24, Lepold 20, Sedlák 12, Šindelář 11, Havránek 8, M. Špaček 3, Dvořák a Sobotka 2. Rozhodčí: Sehnal – Kapounek. Diváci: 100. Čtvrtiny: 20:21, 16:24, 22:20, 24:20.
Předchozí výborné výkony domácích hráčů nalákaly ve svátečním večeru do hlediště velmi solidní diváckou kulisu a ta sledovala bleskový úvod favorita (0:6), ale vzápětí svitavské probuzení. Rozdíl skóre přestal narůstat, po první čtvrtině to bylo jen o bod a v 15. minutě dokonce 29:29. Pak ovšem přišly trutnovské chvíle, zásluhou přesnější střelby si Kara vypracovala až patnáctibodový náskok (44:59 ve 26. minutě) a nikdo už nečekal drama. Jenže hosté se příliš uspokojili, jako by chtěli zápas jen dohrát, zato Svitavští se fantasticky chytili a zahájili obrovskou stíhací jízdu.

Ta se zastavila ve čtvrtém hracím období za nerozhodného stavu 70:70. Tady se lámal chleba, protože domácí pak ve dvou útocích ztratili míč a soupeř trestal trojkami. Ale pořád nebylo rozhodnuto, minutu před koncem korigoval Teplý na 80:81 a nastalo drama zvedající diváky ze sedadel. Faul při trojkovém pokusu potrestal hostující Malík třemi šestkami, Teplý také z trestných hodů snížil na 82:84, poté Malík z dalších šestek skóroval jenom jednou a domácí měli sedm sekund na poslední útok a trojku znamenající prodloužení. A kolik chybělo? Pár centimetrů, aby Sobotkův pokus v poslední vteřině propadl do koše a nevyklouzl z obroučky! Takto zazněl klakson a svitavská naděje na senzaci vzala za své.

Diváci přesto vyprovodili domácí hráče do kabiny zaslouženým aplausem, protože za svůj výkon proti zkušenému soupeři z vyšší soutěže zasluhují absolutorium. Fandové basketbalu se na pokračování sezony mohou těšit.

Pavel Špaček, trenér: V zápase byl k vidění pohledný basketbal. Těší mě, že jsme se o to přičinili i my. Kluci si dokázali, že mohou hrát vyrovnané partie i s týmem, který nám dříve pravidelně dával o „dvacet“, a to je pro zvýšení sebevědomí před klíčovými duely druhé ligy v Nymburku a Poděbradech dobrá zpráva. Varováním však je, že nejsme schopni v posledních minutách zahrát nacvičené akce a rozhodnout vyrovnanou koncovku v náš prospěch. Na tom musíme zapracovat. Gratuluji soupeři k postupu, jedná se o nejlepší mužský tým Královéhradeckého kraje a nám moc nechybělo k získání jeho skalpu. Snad příště. (rh, špa)