Sedmé a osmé dějství druholigové soutěže basketbalistů nasměrovalo svitavské hráče do středních Čech za dvojicí tradičních soupeřů. To, co ukázaly předchozí ligové a pohárové zápasy, se zde znovu potvrdilo: Svitavy dávají zapomenout na zcela nevydařenou minulou sezonu a s posíleným kádrem se hodlají ucházet o podstatně lepší příčky. Dvě vydřená vítězství a nejlepší skóre je nyní katapultovaly dokonce na to nejvyšší místo před pronásledovatele z Jičína a Šumperku.

Nymburk B – Svitavy 87:90
Svitavští povzbuzeni dobrým výkonem v pohárovém střetnutí proti prvoligovému Trutnovu začali v Nymburku sebevědomě a po sedmi minutách hry vedli 22:14. Domácí čtyřmi úspěšnými trojkami korigovali výsledek „divoké“ první čtvrtiny na 26:28. Ve druhém dějství převzala rezerva iniciativu a agresivní obranou a přesnou střelbou šla do pětibodového poločasového vedení. Hosté se pokusili otupit domácí nápor zónovou obranou, ale efekt byl jen chvilkový a domácí basketbalisté si postupně vybudovali desetibodový náskok.
Svitavští se ovšem nevzdali a na začátku poslední čtvrtky po trojce Teplého snížili na 68:70. Bohužel v rozmezí 33. a 35. minuty vyšli střelecky naprázdno a pustili domácí pět minut před koncem do vedení 80:71. Jenže po následujícím oddechovém čase hostů se začaly dít na palubovce neskutečné věci. Šokovaní domácí jenom přihlíželi drtivému nástupu soupeře, jenž po parádní šňůře 11:0 otočil dvě minuty před koncem na 80:82!

V závěrečných dvou minutách sice stihli domácí dvakrát vyrovnat, ale Havránek čtyřmi úspěšnými trestnými hody (kouče to stálo čtyři piva – pozn. red.) zatloukl pověstný poslední hřebíček do nymburské rakve. Bezprostředně po zápase domácí stále nevěřili, že byli oloupeni o očekávané vítězství, ale 19 bodů za poslední pětiminutovku v podání hostujících ostrostřelců hovořilo jasnou řečí – dva cenné body putují do Svitav!
Body: Šindelář 31, Teplý 30, Lepold 10, Sedlák 7, Havránek 6, Dvořák 3, M. Špaček 3.

Poděbrady – Svitavy 80:89
Bohemia Poděbrady o den dříve prohrála se Šumperkem a tak potřebovala nutně zvítězit. Oproti sobotě ji navíc posílil exprvoligový Kukačka (208 cm). Svitavští se najednou dostali do pozice týmu, který svůj úkol víkendu splnil, a již „nemusí“, ale pouze „může“. Od úvodních minut byl k vidění výborný basketbal. Domácí bojovali a dřeli, ale svitavská pohoda byla z projevu týmu patrná. Především Sedlák byl v první půli vynikající a přes zmíněného Kukačku nasázel 11 bodů.

V útoku se dařilo i ostatním hostujícím hráčům a výsledkem bylo 50 bodů a poločasové čtrnáctibodové vedení. Poděbrady následně zmobilizovaly všechny síly a výrazně přitvrdily. Mohly se přitom spolehnou na svoji neomylnou střelbu trestných hodů (v utkání 26/22!!) a po třech trojkách snížily na začátku poslední čtvrtky na 63:66. Svitavští vzápětí dali také tři trojky a rázem to bylo opět o deset – 65:75. Domácí se stále nevzdávali a opět náskok snížili na pouze čtyřbodový (71:75).

Další dvě úspěšné trojky Tomáše Teplého soupeře definitivně dorazily a závěr si pak hosté již zkušeně pohlídali. Domácí prohru neunesli a po zápase hledali neoprávněně viníky nezdaru ve dvojici rozhodčích (přičemž poměr faulů byl 14:19). Zasloužené vítězství z Poděbrad katapultovalo Svitavy na průběžné první místo v tabulce II. ligy!

Body: Teplý 25, Lepold 17, Sedlák 14, Šindelář 14, Sobotka 11, Dvořák 4, Nohal 4.
Minimálně do soboty 6. prosince budou Svitavy na nejvyšší pozici trůnit. V tento ten v 18 hodin přivítají v dalším zápase čtvrtý Slovan Bohnice (má pouze o jednu výhru méně), druhý den od 9 hodin pak do haly Na Střelnici přijede USK Praha B, nyní předposlední tým tabulky. „Věřím, že naše úspěchy přivedou do svitavské haly nejenom věrné a tradiční basketbalové fandy, aby nám pomohli v boji o udržení prvního místa,“ zve fanoušky kouč Špaček. (rh, špa)