Fandíte svitavskému basketbalu? Jak se zdá, tak se v této sezoně můžete těšit na zajímavé zážitky. Alespoň dosavadní průběh II. ligy mužů to ukazuje. Zatímco v minulém ročníku opouštěli diváci halu Na Střelnici pravidelně zklamaní po nekončícím seriálu porážek, tak letos Svitavští vyhráli doma už potřetí a celkové počtvrté. To jim po šesti kolech zajistilo vynikající druhé místo v tabulce.

Svitavy – Liberec 72:52
Body Svitav: Šindelář 21, J. Špaček 13, Teplý 12, Sobotka 8, Lepold 6, Dvořák 5, Sedlák 4, Harašta 2, Havránek 1.
V případě prohry by přišla vniveč cenná výhra z Hradce a toho si byli domácí dobře vědomi. Soupeř sice přijel v plné síle, ale krok držel pouze pět minut. Poté Svitavy utěsnily „skulinky“ v obraně a uštědřily Liberci rozhodující úder šňůrou 14:0! Od té chvíle si neustále udržovaly dvouciferný náskok, moc nechybělo, aby hosty udržely pod hranicí padesáti bodů. V závěru se soupeři podařilo proti hráčům z lavičky přece jen kosmeticky korigovat, ale přesto odjel s vysokou porážkou.
Pavel Špaček, trenér: Zápas rozhodla naše kvalitní obrana a z ní vybojovaných 17 získaných míčů. Tím jsme nahradili výpadek v trojkové střelbě, proměnili jsme pouhé tři střely ze 17 pokusů. Věřím, že i skvělí diváci si přišli na své a čtyři smečované koše byly poděkováním za podporu. Z individuálních výkonů bych vyzdvihl Lukáše Šindeláře.

Svitavy – Jičín 85:66
Body Svitav: J. Špaček 27, Šindelář 23, Teplý 12, Sobotka 8, Sedlák 6, Havránek 3, M. Špaček a Dvořák 2.
V neděli přijel Na Střelnici lídr tabulky, který však o den dříve podlehl Šumperku. Od začátku duelu byl k vidění výborný basketbal, Jičín vynikal zejména v podkošových soubojích. Ve druhé čtvrtině utekl na 24:31, ale oddechový čas a následné trojky z ruky Teplého jeho nápor zastavily a půli vyhráli těsně domácí.

Další průběh byl ve znamení bitvy o každý míč, prim hrály výborné obrany. Po 30 minutách to bylo 57:55 a čekala se dramatická koncovka. K té ale nedošlo, proto domácí v poslední desetiminutovce do– minovali, ke skóre 28:11 není co dodávat. Čtrnácti body výrazně pomohl Jan Špaček, v obraně si svoje úkoly na výtečnou splnili Nohal a Sedlák.

Pavel Špaček, trenér: Výsledek předčil očekávání. V poslední čtvrtině jsme předvedli dosud nejlepší výkon sezony. Klukům patří poděkování za bojovnost i pevné nervy v podkošových soubojích. Podařilo se nám eliminovat nejlepšího střelce hostů Nováka a v závěru jsme soupeře přeskákali pod oběma koši. Tentokrát jsme se mohli opřít i o tříbodovou střelbu, když jsme nastříleli 11 trojek. V pořadí jsme sice druzí, ale v tabulce pravdy jsme na svém a pro další vývoj soutěže bude klíčové vítězit i na soupeřových palubovkách. Příležitost k tomu budeme mít v příštím kole, kdy zajíždíme do Nymburka a Poděbrad. Ještě před tím nás čeká utkání českého poháru. Zatím jsme nikdy nepostoupili do třetího kola, tak proč se o to letos nepokusit?
II. liga mužů po 6. kole: 1. TJ Šumperk (11), 2. Basketbal Svitavy (10), 3. BSK TJ Jičín (10), 4. TJ Žďár nad Sázavou (9), 5. Slavia TU Liberec (9), 6. Tesla Pardubice (9), 7. ČEZ Nymburk B (9), 8. PM Bohemia Poděbrady (9), 9. Slovan Bohnice (9), 10. Sokol Hradec Král. (8), 11. Spartak Rychnov (8), 12. USK Praha B (7). (rh, špa)