Zatímco na předchozím podniku v Bulharsku trvale pršelo v podstatě po celý závodní víkend, tak nyní v Mladině se zase poměrně hodně prášilo.

Chorvatská dráha očividně seděla Petru Bartošovi (Orion Racing Team Litomyšl). Za druhou a třetí příčku v rozjížďkách si na svoje konto připsal důležitých dvaačtyřicet do klasifikace mistrovství. Při dekorování vystoupil na stupně vítězů jako stříbrný za vítězným Dmytro Asmanovem z Ukrajiny, který opanoval obě dvě jízdy. Třetí skončil lídr šampionátu Volodymyr Tarasov.

„Konečně jsem zaznamenal dvakrát holeshot, později jsem se na zrádném povrchu snažil kontrolovat situaci za mnou. Asmanov jel opravdu velice rychle a na hranici karambolu, tak nemělo cenu s ním riskovat nějaký zbytečný pád," prohlásil po dojezdu Bartoš.

Jeho stájový kolega Jonáš Nedvěd vybojoval na tvrdém podkladu pětadvacet bodů, když mu daleko lépe vyšla druhá runda, v níž byl šestý.

Velká škoda byla zranění dalšího českého reprezentanta Petra Michalce (Edifio Solution Team), který první rozjížďku dokončil hned za Bartošem, ale v druhé měl kolizi s ukrajinským závodníkem a při následném karambolu si nešťastně zlomil ruku. Opět po roce na stejném místě. Hned v pondělí se podrobil operaci ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. „Všichni motokrosaři držíme Petrovi palce, aby rekonvalescence probíhala bez problémů a co nejdříve se uzdravil," poznamenal manažer Orion Racing Teamu Petr Kovář.

Následující závod evropského seriálu se pojede 4. června v ruském středisku Velyaminovo-Istra, tam však budou zástupci litomyšlských barev scházet. „Prioritou je pro nás mezinárodní mistrovství České republiky, které pokračuje v tento den třetím dílem v Pacově," upozornil Petr Kovář. Do bojů o evropské body se jeho jezdci zapojí opět 11. června ve slovinské Orehove Vsi.

Mistrovství Evropy v motokrosu EMX Open – 3. závod v Mladině (Chorv.): 1. Asmanov (Ukr., Yamaha) 50, 2. Bartoš ČR, KTM) 42, 3. Tarasov (Ukr., KTM) 38, 4. Pancar (Slovin., Yamaha) 35, 5. Kelava (Chovr., KTM) 34, 7. Nedvěd (ČR, KTM) 25.

Klasifikace ME po 3. závodu: 1. Tarasov 125, 2. Bartoš 122, 3. Asmanov 119, 4. Nedvěd 94, 5. Michalec 93.