MILOSLAV OVAD


V letošním roce oslavuje atletický oddíl TJ Svitavy padesát let od svého založení. Řečeno ústy předsedy oddílu Josefa Marka je tato ,,dáma“ i přes svůj věk ve vynikající kondici.


Klub čítá 110 členů a z toho je 80 mladších dvaceti let. Tréninky jednotlivých atletů probíhají prakticky po celý týden, podle individuální potřeby 3x až 6x týdně. Přestože každý soutěží a je hodnocen jen sám za sebe, přihlásil svitavský oddíl do kolektivních soutěží sedm družstev.
,,Při kolektivním zápolení se sportovci učí sounáležitosti, že je správné sladit osobní cíle a cíle družstva,“ uvedl jeden z hlavních důvodů, proč závodit v kolektivních soutěžích Josef Marek.


Při příležitosti vstupu svitavské atletiky do další padesátky by Marek přál své ,,dámě“ hlavně době odpovídající kvalitní stadion pro pořádání domácích atletických závodů.
,,Ročně pořádáme čím dál méně závodů, letos třeba jen tři. Přitom organizačně jsme schopni pořádat závody daleko většího kalibru než jsou stávající krajské přebory družstev,“ věří svému realizačnímu týmu jeho šéf. ,,Ale co se dá dělat, na škváru už se nikomu nechce,“ rozvádí dál problematiku předseda atletického oddílu.
Na škvárovém povrchu se pořádají už jen závody krajského přeboru družstev juniorů, juniorek a žactva. Závody jednotlivců jsou všechny situovány na tartan.


Nový stadion?
Ve Svitavách se asi začíná blýskat na lepší časy. Při příležitosti kompletní přestavby celého areálu stadionu Míru, která započne v letošním roce budováním nové hlavní tribuny, by se mělo přistoupit i k inovaci atletických sportovišť. ,,Je to, ostatně jako všechno, spjato s otázkou peněz. Dva roky posíláme žádosti na ministerstvo školství i na ministerstvo financí a letos snad na takových 70 – 80 % potřebný finanční obnos, který je asi 80 miliónů, budeme schopni dát dohromady,“ doufá Josef Marek. ,,Vize je taková, že při uzavírce stadionu na podzim, kdy se budou provádět největší stavební úpravy, by se mohl začít budovat i atletický sektor,“ upřesňuje plány do budoucna předseda oddílu.


Dárky k výročí
Svitavská atletika si ke svému padesátiletému jubileu začala nadělovat dárky sama v podobě medailí hned od začátku sezony.
V prvním závodě, který hostila pražská hala na Strahově, se sešli nejlepší atleti z Pardubického a Královéhradeckého kraje a osmnáct svitavských atletů a atletek se mezi nimi neztratilo. Ondřej Klička zaběhl jeden z nejlepších taktických závodů na 1.500 m ve svém životě a v čase 4:11, 00 min. v pohodě zvítězil.


Josef Marek dokázal, že i v ,,kristových letech“ je možné porážet i výrazně mladší soupeře a s výjimkou jednoho všechny přeskočil. Reprezentantka Lenka Dosedělová měla smůlu v běhu na 60m překážek, když si dvakrát škrtla kolenem o překážku. Přesto splnila limit na mistrovství České republiky. Josef Novák doslova vybojoval třetí místo v běhu na 800 m časem 2: 02, 99 minut.


Atletky v tunelu
Krajský přebor žaček a dorostenek se uskutečnil v Pardubickém tunelu. Konaly se zde pouze disciplíny ve skoku dalekém a výšce. Přechod z žákyň do dorostu zvládla úspěšně Jana Ehrenbergerová, která získala bronzovou medaili ve skoku dalekém za výkon 486 cm. Jana závodila ve známém prostředí, v tomto tunelu pravidelně trénuje. Výborně si vedly žákyně ve skoku vysokém. Veronika Dvořáková byla stříbrná (130 cm) a Radka Průšová bronzová (120 cm). Ve skoku dalekém žákyň doplatila děvčata na nemožnost trénování v tunelu a měla problémy s rozběhem. Nikola Prokopovičová skončila devátá (420 cm) a Jana Kalášková desátá (415 cm).

Úspěchy jednotlivců
Nejlepší dorost Pardubického kraje se sešel příhodně na pardubickém stadionu. Ve výborných výkonech pokračovala Veronika Štěrbová, která získala titul Přeborník kraje v hodu diskem (31, 90 m) a také bronz ve vrhu koulí (10, 37 m).
Na Lence Dosedělové se projevil tréninkový výpadek zapříčiněný nemocí a druhé místo v běhu na 100 m překážek a třetí místo v běhu na 300 m překážek byly spíše spíše odrazovým můstkem pro další závody.
V Jablonném nad Orlicí mělo svoji premiéru mistrovství České republiky mladšího žactva v přespolním běhu. Závodníci ve věku 13 let a mladší se poprvé utkali mezi sebou samostatně a nemuseli závodit se staršími soupeři. Svitavy zastupovala krajská přebornice Radka Průšová, letos prvním rokem mladší žákyně. Na trati 1,5 km dlouhé se svých soupeřek nezalekla, dobře si rozvrhla síly a ve svém prvním startu si doběhla pro sedmé místo.


Domácí závod
Až nečekaně výborně využily výhodu domácího prostředí svitavské juniorky a obsadily na závodě krajského přeboru družstev pořádaného ve Svitavách druhé místo. Počáteční obavy trenérů o umístění se rozplynuly hned po úvodních disciplínách.
Držitelkou dvou osobních rekordů se stala Jana Ehrenbergerová, která vyhrála běh na 100 m překážek časem 17,1 s a byla druhá ve skoku dalekém (505cm). Osobní rekordy si také utvořily Iva Pechancová v kladivu (30, 40m), Karolína Vaňková v hodu oštěpem (29,35m) a Marcela Veselá, která zvítězila v dálce skokem dlouhým 524 cm. Velice dobře se povedly pokusy v disku Veronice Štěrbové, která poslala své náčiní do dálky 30, 69 m.
Juniorky nyní figurují na třetím místě celkového pořadí krajského přeboru a jestli svou formu potvrdí na dalších závodech, postoupí do semifinále mistrovství České republiky juniorských družstev. Na postupovém místě pro krajské finále přeboru družstev, což je v této kategorii nejvyšší soutěž v České republice, se nyní nacházejí i benjamínci svitavské atletiky, družstvo nejmladších žáků.


Přebory Open
Nejvýznamnější krajské přebory otevřené pro všechny kategorie se uskutečnily na Sokolském stadionu v Hradci Králové. Svitavská atletika uspěla především v kategorii žen. Lenka Dosedělová zvítězila v běhu 100 m překážek a výborně také rozběhla 400 m. Bohužel klopýtnutí na osmé překážce ji stálo vítězství. Takto skončila druhá. Zdeňce Petrilové se v dálce nedařilo na odrazu, její výkon 484 cm patří k průměrnějším a stačil jen na šesté místo. Hlavně z nevydařené techniky byla v oštěpu zklamaná Karolina Vaňková, výkon 26,84 m a šesté místo nedopovídá jejím možnostem.
V mužské kategorii zvolil Ondřej Klička v běhu na 1500m netradiční taktiku. Začal hodně zvolna, ale stupňovaným během se probojoval na stříbrnou pozici. Josef Marek měl v trojskoku handicap v podobě zraněné ruky, přesto mu dobrá technika dopomohla k druhému místu.

Miloslav Ovad