V loňském roce se pátým místem při své premiérové účasti v atletické 1. lize družstev mužů postarali o velmi dobrý výsledek. Letos na něj atleti Jiskry Litomyšl touží navázat a nebránili by se ani jeho vylepšení. Předseda oddílu VLADIMÍR NOVOTNÝ si slibuje hodně od nových posil, které přišly do týmu, a před víkendovým úvodním kolem se do sezony dívá s optimismem.

V jaké formě jsou litomyšlští atleti na prahu prvoligové soutěže? Dosáhli někteří z nich zajímavých výsledků a výkonů?

Pavel Baar má za sebou mistrovský desetiboj. Stříbrná medaile je jeho pátou ze šampionátů, ale skutečnou sílu chce předvést až na mezinárodním mítinku v Kladně za čtrnáct dnů. Nejlépe mu vyšla tyčka, kde skočil 460 centimetrů. Hned při svém prvním letošním startu v Olomouci se výrazně zlepšil Tomáš Kozák v kouli, a to výkonem 17,98. Osobní rekord si vylepšil i Jan Friš na „půlce" časem 1:57,18, ale jeho hlavní disciplínou zůstane i nadále 1500 metrů. Výborně zahájil Michal Krejčí, naše největší posila, který hostuje z USK Praha. Čas 14,44 na 110 metrů překážek, to by mělo v první lize vyhrávat. Většina závodníků ještě sezonu nezahájila. Podstatné je, že výkonnostně budeme určitě lepší než loni.

Říká se, že druhý rok bývá pro nováčka vždycky těžší než premiéra. Myslíte si, že to bude platit také ve vašem případě?

Před rokem jsme měli tu výhodu, že nás každý z protivníků považoval za kandidáta sestupu a příliš se na nás nepřipravoval. Ale pokud alespoň trochu znám sílu soupeřů, nemyslím, že naše postavení bude obtížnější než loni.

Co o soupeřích víte, jak odhadujete jejich kvalitu a tím pádem náročnost první ligy?

Letos je sestava v naší skupině B trochu jiná než minule. Velmi silné družstvo Kolína bylo přeřazeno do áčka, když tato soutěž má tři skupiny – dvě české a jednu moravskou. Vyměnil ho SK ZŠ Jeseniova Praha, ale i to je kvalitní družstvo. A pak je tu ještě nováček Jablonec nad Nisou. Zdá se, že loňský jasný vítěz Mladá Boleslav bude letos oslabený a tak za favority považuji spíše Liberec a Starou Boleslav. Možná, že se tam připlete i pražské družstvo. Odhaduji, že našimi hlavními soupeři budou Jablonec, Hradec Králové a Nové Město nad Metují, ale je velmi obtížné tipovat.

Kde by měly být nejsilnější stránky vašeho kolektivu? Budete se opírat více o běhy, nebo o technické disciplíny?

Nejvíce bodů nám určitě budou přinášet vrhači v čele s Tomášem Kozákem. Navíc jsme pro letošek posíleni o hostujícího Petra Hlavičku z Dukly Praha a nějaké body očekáváme už i od juniora Davida Bartůňka. V bězích počítáme spíše se ztrátami. Nadějný Jan Friš to sám „nevytrhne", protože jako dorostenec může startovat jen v jedné disciplíně nad 400 metrů.

Došlo oproti minulému ročníku ke změnám ve složení družstva?

Do Poličky se vrátil vrhač Kvapil, ve Svitavách hostuje vytrvalec Řemínek a další běžec Horáček letos hostuje v Brně. Nutno ale dodat, že žádný z nich nepřinášel výrazné bodové zisky a nově příchozí atleti jsou skutečnými posilami. Krejčího a Hlavičku už jsem zmínil a navíc k nám z AC Pardubice přestoupili tyčkař a oštěpař Martin Skřivánek a Jaroslav Nespěšný, což je sprinter, který bude důležitý hlavně pro štafety.

Domácí diváci vás tentokrát neuvidí, jelikož letos po mnoha letech nepořádáte v Litomyšli ligové kolo. Proč tomu tak je?

Vzhledem k tomu, že na horním hřišti je umělý trávník, chybí nám odpovídající kladivářský sektor. Ale přiznávám, že to není hlavní důvod, asi by to šlo nějakým způsobem vyřešit. Proti umělce ostatně nic nemám, i někteří z atletů ji využívají. Už loni jsme pořádali jen mužskou část druhého kola, ženy byly v Pardubicích. Tendence však je taková, aby se konala jenom kompletní kola, a to hlavně z ekonomických důvodů. Avšak na to jsme si pořadatelsky netroufli a o konání proto ani nepožádali.

Jak si vedli vaši zástupci v dosud uskutečněných chodeckých soutěžích počítaných do první ligy?

Chůze už má za sebou dvě kola a naši veteráni Miloslav Červ a František Šváb získali dva a tři body. Není to sice mnoho, ale každý bod se počítá. Vždyť například v loňském roce se stalo, že jsme ve druhém kole odsunuli soupeře ze třetího místa o jediný bod.

S jakým cílem vstupuje litomyšlská Jiskra do nové sezony?

Ani letos nemáme jiný cíl než se v soutěži udržet, a to pokud možno bez nutnosti obhajovat prvoligovou příslušnost v baráži. To znamená obhájit loňské páté místo. Samozřejmě bychom se nezlobili, kdybychom si polepšili.

Atletické soutěže v roce 2012

Kromě mužů Jiskry Litomyšl v 1. lize budou o nadcházejícím víkendu poprvé v akci rovněž další atletická družstva z regionu. Druholigová premiéra čeká na moravskotřebovské závodníky, v téže soutěži zahájí svoje účinkování svitavské ženy a dva týmy mužů otevřou sezonu v krajském přeboru.

1. liga muži – skupina B: Jiskra Litomyšl, AC Mladá Boleslav, SK Nové Město na Metují, SK ZŠ Jeseniova Praha, AC Slovan Liberec, Slavoj Stará Boleslav, TJ LIAZ Jablonec nad Nisou, TJ Sokol Hradec Králové. Termíny závodů: 26. května v Jablonci nad Nisou, 2. června v Hradci Králové, 5. července ve Staré Boleslavi, 25. srpna v Liberci.

2. liga muži – skupina C: AK Moravská Třebová, AFK Chrudim, Jiskra Ústí nad Orlicí, SK Aktis Praha, Kavalier Sázava, PSK Olymp Praha B, Hvězda SKP Pardubice B, Atletika Jihlava. Termíny závodů: 26. května v Pardubicích, 2. června v Ústí nad Orlicí, 5. července v Týništi nad Orlicí, 25. srpna v Jihlavě.

2. liga ženy – skupina C: TJ Svitavy, AC Vysoké Mýto, AC Čáslav, Spartak Třebíč, Jiskra Ústí nad Orlicí, Atletika Jihlava, Hvězda SKP Pardubice B, PSK Olymp Praha B, AFK Chrudim, SK Týniště nad Orlicí. Termíny závodů: 26. května v Pardubicích, 2. června v Ústí nad Orlicí, 5. července v Týništi nad Orlicí, 25. srpna v Jihlavě.

Společný krajský přebor muži: TJ Svitavy, Atletika Polička, SK Týniště nad Orlicí, Lokomotiva Trutnov, Spartak Slatiňany, Sokol Nová Paka, Hvězda SKP Pardubice C, Sokol Hradec Králové B. Termíny závodů: 27. května v Týništi nad Orlicí, 3. června v Pardubicích, 17. června v Hradci Králové, 1. září ve Svitavách, 9. září v Týništi nad Orlicí.