Což je dvojnásob škoda, protože Ostrava promarnila v zápase s Kolínem patnáctibodové vedení a nabídla svitavským rivalům šanci zase se přiblížit k play off.

Zůstala ale nevyužita.

Sluneta Ústí nad Labem – Bohemilk Tuři Svitavy 86:68

Body: Pecka 22, Bosák 18, Barham 18, Anthony 13, Abercrombie 6, Votroubek 5, Čarnecký 4 – Barker 17, Jones 13, Vaňák 12, Bašta 9, Špaček 6, Doaks 6, Teplý 5. Rozhodčí: Vyklický, Blahout, Salvetr. Fauly: 18:9. Pět chyb: 39. Votroubek (Ústí nad Labem). Trestné hody: 10/9 – 18/9. Trojky: 5:9. Doskoky: 43:33. Vývoj po čtvrtinách: 21:20, 38:32, 64:53. Diváci: 777. Hráč zápasu: Čarnecký (Ústí nad Labem).

Tuři vedli jen zkraje utkání, už první čtvrtka však skončila těsně pro domácí. Ti pak ve druhé části poprvé lehce odskočili, poločasová ztráta šesti bodů (38:32) však neznamenala z pohledu hostů katastrofu, s takovými situacemi si umí poradit.

„První půli jsme na naše poměry zvládli docela dobře, ale nabádal jsem hráče k tomu, že musí přitvrdit v obraně, protože jsme vůbec nebránili, neměli žádné fauly. Bohužel to na hřišti nebylo vůbec vidět," kritizoval trenér Stanislav Petr.

Po změně stran Sluneta využila nedostatečného důrazu ve svitavské obraně a utekla až na rozdíl patnácti bodů (52:37). Toto manko Tuři pracně likvidovali, až se jim to skoro povedlo (64:61), přičemž dokonce házeli trojku na vyrovnání. Marně.

Svitavský návrat do zápasu netrval dlouho, domácí potom zase zabrali, rychle získali zpět dvouciferné vedení (75:65) a závěr si bezpečně kontrolovali.

„Dostali jsme příliš mnoho jednoduchých košů. Agresivitu a dravost domácích při zakončení zpod koše jsme nedokázali eliminovat. Ke konci jsme trochu odpadli, přestali věřit, že můžeme zápas vyhrát," mrzelo svitavského kormidelníka.

Vedle jiných problémů ve hře (mimo jiné jen padesátiprocentní úspěšnost trestných hodů), se tím hlavních ukázala být malá chuť podstoupit osobní souboj.

Tuři vyprodukovali jen devět (!!) faulů, což vypadá na první pohled možná hezky, ale ve skutečnosti svědčí zejména o tom, že hráči Slunety měli na svojí útočné polovině až příliš klidu.

„Chyběla nám agresivita v obraně. Čarnecký nás přehrával v situacích jeden na jednoho a shazoval jednoduché balony pod koš na spoluhráče. My jsme postrádali na hřišti lepší komunikaci," připomněl autor devíti svitavských bodů Martin Bašta bravurní výkon ústeckého rozehrávače, kterého hosté nezastavili a on si připsal nevídaných devatenáct asistencí.

„V první čtvrtině jsme neubránili Jonese a jedním z klíčových faktorů bylo, že jsme jeho bránění v dalším průběhu zlepšili. Měli jsme několik momentů, kdy jsme soupeře mohli zlomit, ten se vrátil na tři body, ale ve čtvrté čtvrtině jsme dali pár snadných košů a to bylo rozhodující," říkal domácí trenér Martin Stavěl.

Jehož tým se vrátil do hry o osmičku. Má sice o dvě výhry méně než Svitavy a Ostrava, ale s oběma rivaly lepší vzájemnou bilanci.

Boj pokračuje a jeho dalším dějstvím bude ve středu od 18 hodin východočeské derby Svitavy vs. Pardubice.

Zbývající program uchazečů o play off:
USK Praha (7. místo, 17 vítězství)
Děčín (19. března doma), Jindřichův Hradec (23. března doma), Opava (26. března doma), Prostějov (30. března doma), NH Ostrava (2. dubna venku).
NH Ostrava (8. místo, 15 vítězství)Brno (16. března venku), Nymburk (18. března doma), Děčín (23. března venku), Jindřichův Hradec (26. března doma), Opava (30. března venku), USK Praha (2. dubna doma).
Bohemilk Tuři Svitavy (9. místo, 15 vítězství)Pardubice (16. března doma), Prostějov (19. března venku), Kolín (23. března venku), Brno (26. března doma), Děčín (2. dubna doma).
Sluneta Ústí nad Labem (10. místo, 13 vítězství)Kolín (16. března venku), Brno (22. března doma), Děčín (27. března doma), Jindřichův Hradec (30. března venku), Opava (2. dubna doma).