Čtvrtfinále první ligy florbalistů není rozhodnuto. V sobotu to po hladké výhře kladenských Kanonýrů vypadalo na konec nadějí pro Svitavy. V jejich barvách však nastupuje parta bojovníků, která také chce do semifinále a v neděli to dokázala. Sekundu před koncem strhla vítězství na svoji stranu a srovnala stav série.

A tak přijde na řadu věc, kterou z nedávné doby znají v našem regionu hokejoví fanoušci, ale ve florbale to zde snad ještě nikdy v historii nebylo k vidění.

Pátý zápas čtvrtfinále!

Souboj o všechno, po němž zůstane jeden nadšený a jeden hořce zklamaný. Hraje se ve svitavské hale ve čtvrtek od 20 hodin a legrace tady jde stranou.

Soboty zatím patřily Kladnu, neděle Svitavám. Co čtvrtek?

Kladno – Svitavy 8:2 (3:0, 2:1, 3:1)

Podobně jako v předchozích kláních se Svitavským nepodařil zachytit začátek utkání. Zase museli po kanonádě Kladna dotahovat, tentokrát ale první třetina byla v jejich podání vyloženě „hororová". Za dvacet minut hry si připsaly pouze jedinou střelu mezi tři tyče, naopak sami třikrát inkasovali.

Od druhé části šel do svatyně místo Lamaře Skácelík, jenže ani on nedokázal zastavit nezastavitelné kladenské střelce.

V polovině utkání bylo o výsledku prakticky jasno, když skóre narostlo na 5:1 a poslední třetina se jenom dohrávala.

Kladenští trenéři byli po zápase zákonitě spokojeni. „Výborně jsme do utkání vstoupili a celkově předvedli jeden z nejlepších výkonů v této sezoně," ohodnotil výkon svého týmu jeho hlavní kouč Jan Buk.

Zato na straně Svitav o spokojenosti nemohlo být vůbec řeči. „Ráz utkání dalo jasně prvních deset minut, kdy jsme byli pravděpodobně ještě v autobuse. Kladno si celý zápas jednoznačně pohlídalo a přehrálo nás ve všech směrech," vyjádřil se trenér Ladislav Štancl a jeho kolega Roman Kalhaus připojil:

„Přece jen jsme měli v týmu nějaké absence a nemocné hráče. I to se projevilo v první třetině, kterou jsme sehráli velice špatně. Soupeř se dostal do vedení a vývoj zápasu kontroloval. Nám chyběly bojovnost a touha. Byli jsme nedůrazní a nedůslední. Snad jenom druhá třetina byla slušná, ve zbytku utkání jsme ale byli za kužely."

Branky: 1. Pertlík (Přívara), 7. Leipner (Richtr), 10. Leipner, 22. Slivka (Louvar), 26. Přívara (Nushart), 47. Klápa (Holčák), 48. Richtr (Leipner), 54. Louvar (Slivka) – 26. Bečvář (Musil), 51. Šmarda (Skácelík). Rozhodčí: Baloun – Šuvada. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 252. Střely: 26:13.

Kladno – Svitavy 6:7 (3:3, 1:2, 2:2)

Dopředu bylo dáno, že pokud svitavští florbalisté prohrají i tenhle duel, sezona pro ně neodvratně skončí. A začali „klasicky" a v první minutě obdrželi branku.

Což byla předzvěst dramatu, v jehož finále museli být všichni přítomní bez rozdílu klubových barev zralí na infarkt. Ve florbale se zkrátka někdy dějí neskutečné věci…

Hosté totiž kladenský nápor přežili a sami se vrhli do útoku. V rozmezí dvou minutek se postupně prosadili Pakosta, Doseděl a poprvé v zápase rovněž jeho pozdější hrdina Šmarda.

Potom zase Kanonýři zařadili vyšší rychlostní stupeň a při korigující brance zcela vyšachovali unavenou bránící pětici – 2:3. A následně, když Svitavy prachbídně naložily s přesilovou hrou, přišel trest a Přívara skóre znovu dorovnal – 3:3.

Nato se trefil Klápa ze standardní situace, ale vzápětí přišly chvíle pro nebezpečné svitavské protiútoky.

Po sérii šancí na obou stranách se prosadil König a čtyřicet sekund před druhou pauzou obrátil skóre na 4:5 znovu Šmarda. Když ve 42. minutě zvýšil svitavský kanonýr König na rozdíl dvou gólů, bylo v hloučku hostujících příznivců veselo a vyhlíželo to na nadějně rozehrané měření sil.

Ovšem Kladno, to není soubor nazdárků, tudíž se do Svitav zase zakouslo a mačkalo je jako citrón. Odměnou mu byla trefa Holčáka, jenž tvrdou střelou z perfektně rozehrané standardky z rohu mířil „pod lať".

A netrvalo dlouho a bylo vyrovnáno po akci Louvara. Tlak Kladna sílil, Skácelík ale v brankovišti doslova čaroval a držel mužstvo nad vodou. Hosté si byli nuceni vzít v 54. minutě time out a připravit se takticky na závěr utkání, což se povedlo a hra se vyrovnala.

Navíc Šmarda po skvělém uvolnění na polovině hřiště soupeře vybojoval početní výhodu, v níž se hosté snažili připravit finální střelu. Přesilovku však nezužitkovali.

Všechno se tudíž posouvalo směrem do prodloužení, jenže to by nesměl přijít úžasný moment Šmardy (viz. rámeček).

Šokovaní kladenští hráči a jejich fanoušci nemohli uvěřit tomu, co se stalo. Stejně jako ti svitavští, ovšem pro ně to znamenalo stav extáze. Jejich semifinálový sen ještě pořád žije.

Podle slov Romana Kalhause byla svitavský hra oproti sobotě k nepoznání: „Předvedli jsme velmi bojovný a disciplinovaný výkon hodný play off. Obětavě jsme bránili a na rozdíl od třetího utkání jsme přidali i dobrou střelbu. Ve čtvrtek to bude velký zápas a my se na něj těšíme," vyhlížejí už svitavští florbalisté rozhodující pátý duel o postup.

Branky: 1. Slivka (Prošek), 14. Nushart (Přívara), 17. Přívara (Holčák), 23. Klápa (Nushart), 43. Holčák (Pertlík), 46. Louvar (Prošek) – 5. Pakosta (Doseděl), 7. Doseděl, 7. Šmarda (Richter), 39. König (Doseděl), 40. Šmarda (Bečvář), 43. König (Pakosta), 60. Šmarda (Bečvář). Rozhodčí: Dolanský – Sýkora. Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 182. Střely: 20:19.

Svitavy: Skácelík (1. zápas 1. – 20. Lamař) – Jedlička, Říha, Nonn, Zach, Doseděl, Šivák – Šmarda, Richter, Bečvář, König, Pakosta, Brýdl, Prudil, Sauer, Musil, Čížek.

Co se všechno stane za pět vteřin…Pět sekund před koncem čtvrtého duelu dostaly Svitavy ještě šanci zahrávat z poloviny hřiště trestný úder. Místo jednoduché střely ale volily k překvapení všech kombinaci, která vedla k uvolnění Richtera. Ten běžel podél mantinelu a příklepem zakončil. Jeho střela byla sražena a míček poskakoval v předbrankovém prostoru. Nejlépe se dokázal zorientovat Dominik Šmarda, který trefil balónek do poloprázdné klece a sekundu před koncem dovršil hattrick. Euforie a radost všech Svitaváků v hale byla neskutečná. Někdo skákal, někdo klečel, někdo jen křičel, nikdo ale nevěděl co… Hráči se shlukli na polovině hřiště, objímali se a věděli, že Kladno tohle již neobrátí. Díky Šmardovi se série vrací zpátky do domácí haly.

Další výsledky:

FbŠ Hummel Hattrick Brno vs. FBC Liberec 4:9 (konečný stav série: 0:3, postupuje Liberec).

FBC Start 98 vs. TJ Znojmo LAUFEN CZ 7:8 PP a 6:3 (stav série: 2:2, 5. zápas se hraje ve středu).

Florbal Ústí nad Labem vs. FBC BRZDY CZ Česká Lípa 4:10 a 6:5 PP (konečný stav série: 3:1, postupuje Ústí nad Labem). (rh, vom)

Čtvrtek 17. března od 20 hodin, 5. zápas:

Svitavy – Kladno