Kdo by neznal legendu o králi Artušovi z Camelotu? Dokázal vytáhnout magický meč Excalibur z kamene, následně se stal králem Británie a jedním z rytířů bájného kulatého stolu. Myšlenka bránění slabších a bezbranných se zalíbila, a příběh si tak lidé vyprávějí po celém světě. Kromě meče, rytířů a kouzelníka Merlina je navíc se jménem britského vládce spojena také hrobka v hrabství Herefordshire v anglickém regionu West Midlands, kterou teď archeologové zkoumají.

Stonehenge
Stonehenge nemusel být rituálním místem. Vědec přišel se zajímavou studií

Neolitický komorový památník je podle odborníků pět tisíc let starý. Dle informací portálu CNN na archeologickém projektu spolupracují vědci z Manchesterské univerzity a charitativní organizace English Heritage, která má na starosti ochranu stovky historických staveb nacházejících se v Anglii.

Hrobka se skládá z hlavního kamene vážícího přes pětadvacet tun, který drží několik menších. Balvany tvoří komoru, ve které byla pravděpodobně uložena mrtvá lidská těla. Vědci narazili také na hroty šípů a keramiku. Při dřívějších vykopávkách našli rovnež prodlouženou alej vztyčených kůlů, která podle magazínu Smithsonian naznačuje, že na místě v minulosti existoval větší neolitický komplex.

Jak to bylo s Artušem?

Hrobka je spojována s několika příběhy, díky nimž dostala své jméno. „Podle nejznámějšího z nich měl Legendární král Artuš z Camelotu bojovat a zabít obra, který padl zády na kámen, jenž se rozlomil na dvě části,“ uvedl profesor archeologie Julian Thomas. Jiný příběh zase vypráví o tom, že na místech, kde se nacházejí zářezy na kamenech, se bájný vládce modlil. Pro všechny fanoušky této legendy má ale Thomas špatnou zprávu. Nikdy se nepodařilo potvrdit, že by mezi Artušovým kamenem a králem byla nějaká souvislost.

Zkamenělina mořského červa Excalibur, pojmenovaného podle legendárního meče krále Artuše
V Austrálii našli 400 milionů let starého mořského červa. Dostal jméno Excalibur

Předmětem mnoha debat je navíc dál i to, zda legendární Artuš vůbec existoval. Historické záznamy, které popsala Hetta Howesová v textu pro Britskou knihovnu, naznačují, že muž jménem Arthur opravdu bojoval proti Sasům a Jutům kolem pátého a šestého století našeho letopočtu. Legenda se však začala formovat až kolem 12. a 13. století. V té době byl s bájným vládcem spojen i Artušův kámen. Není ani jisté, zda existovali rytíři kulatého stolu. Podle portálu Daily History se jednalo jen o postavy složené z několika zdrojů, které byly pouze okouzlujícím výmyslem.

Artušův kámen má být starší než známý Stonehenge:

Magický meč Excalibur je na tom však s reálnou historií lépe. V roce 2019 se našel sedm set let starý meč, který pod vodou uvízl ve skále. Právě o něm psal portál Fox News a další média jako o zbrani až podezřele podobné té ze známé legendy.