Zima ještě neřekla sbohem. Ukázala se v plné parádě v úterý 28. března, kdy od rána husté chumelení vytvořilo kluzký povrch na silnicích v celém kraji.

AKTUÁLNĚ: od 11. hodiny byla přes hodinu obousměrně téměř neprůjezdná státovka I/35 na výjezdu z Litomyšle směrem na Svitavy u Janova, havarovala zde dvě nákladní auta. Tato nehoda ale nejspíš nesouvisí se sněhovou kalamitou. Zdejší špunt se již po 12. hodině podařilo odstranit, ale druhý zůstal: kamiony stále mají problém ve Vendolském kopci mezi Svitavami a Poličkou.

Na silničáře se valí od řidičů vlna kritiky za největší kalamitu končící zimy. Zjišťujeme jejich reakci.

Psali jsme od rána:

Hasiči zasahují u řady dopravních nehod po celém území našeho kraje. "Operátoři a operační důstojníci na Krajském operačním a informačním středisku HZS Pardubického kraje přijímají neustále oznámení o nehodách", sdělila mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

Naštěstí se nejedná o vážné dopravní nehody. "Vyprošťujeme vozidla z příkopů, řídíme dopravu na neprůjezdných silnicích, evakuujeme z vozidel osob, prostě a jednoduše vám pomáháme v nesnázích," dodala Horáková.

Dvojice násilníků utýrala ve sklepě domu v Pohodlí u Litomyšle mladého muže.
Dům hrůzy v Pohodlí halí tajemství. Policie slibuje svědkům utajenou identitu

Do Lukavice na Chrudimsku vyjížděly záchranáři v úterý 28. března v 5.40 hodin. “Došlo zde ke střetu celkem čtyř vozidel, z toho jedno mělo začít hořet. Provoz na silnici I/37 je kvůli nehodě omezen. Odstraňujeme následky nehod,“ popsala nehodu Horáková.

Právě mezi Lukavicí, resp. Nasavrky a Trhovou Kamenicí na I/37 řidiči musejí podle serveru dopravniinfo.cz nadále počítat kvůli zledovatělé silnici s největším zdržením, a to přes půl hodiny. Informace je k 10.40 hodině. EDIT: Podle informací k 11. hodině už je zde provoz plynulý. 

Silnice I/43 u RudolticSilnice I/43 u RudolticZdroj: fb Dopravní situace na Svitavsku

Velmi svízelná zůstává situace na I/43 u Lanškrouna. Silnice je jeden velký led. Podívejte se ve fotogalerii.

Další lehčí nehody, většinou bez zranění, blokují provoz na okrsce u Březinky u Heřmanova Městce a rovněž u Úherčic mezi Pardubicemi a Sečí. Další auto nezvládlo jízdu na zledovatělé silnici mezi Bojanovem a Sečí. Mezi Nasavrkami a Lukavicí na I/37 řidiči hlásí ledovku. Stejná situace byla i na spojnici II/360 Litomyšle s Poličkou, podle informací od řidičů v 10 hodin už jsou ale všechna auta z příkopů vytažena a silnice už je průjezdná. Kluzká a sjízdná jen se zvýšenou opatrností naproti tomu zůstává I/43 v Březové nad Svitavou.

Na silnici z Mohelnice do Moravské Třebové a také ze Zhoře do České Třebové hlásí řidiči vedl na vozovce.

Na trase Svitavy - Rohozná ve směru na Bystré z důvodu sněhu a ledovky vůbec nevyjely autobusy.

Sněhová vánice a ledovka komplikují dopravu.  V Lukavici bourala 4 auta, jedno hořeloSněhová vánice a ledovka komplikují dopravu. Zdroj: Michal Crow

K situaci se poskytuje také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. "Z různých částí okresu Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a Svitavy jsou hlášeny nehody. Silničáři ​​nedokážou nad raném šetřit komunikaci. Jde o rozsáhlý problém na velkém území Pardubického a Královéhradeckého kraje. Teploty kolem nuly a několik centimetrů způsobily zcela mimořádné komplikace," komentoval dopravu Netolický.

V Dolečkách na Svitavsku je hlášena nehoda 4 aut, hasiči jsou na místě. Zdržení minimálně 2 hodiny. Silnice podle řidičů nesjízdná. "Jeden led" hlasíte také na cestě z Lanškrouna do Ostrova, kde je také hlášena nehoda. Za Rychnovem směr k Solnici stojí 2 kamiony napříč silnicí, podle řidičů jsou mimo vozovku ještě hasiči.

Vánice a ledovka komplikují dopravu.  V Lukavici bourala 4 auta, jedno hořeloVánice a ledovka komplikují dopravu. Zdroj: Martin Klusoň

V Horním Újezdu na Svitavsku, u odbočky směrem na Sebranice, uvízl autobus těsně nad řekou. U Benátek na Svitavsku se zapříčil kamion, cesta je neprůjezdná.

"Naštěstí se nejedná o vážné dopravní nehody. Jednou z největších je zřejmě kolize prázdné cisterny ve Chvaleticích, kdy řidič s cisternou skončil ve svodidlech. Naštěstí neutrpěl vážná zranění," uvedla mluvčí hasičů Horáková.