Svitavsko Policejní statistiky hovoří jasně. Roste počet dopravních nehod i mrtvých. Od začátku roku do konce září na Svitavsku při nehodách zemřeli dva lidé. Zatím poslední tragická nehoda se stala přesně před měsícem nedaleko křižovatky Spáleniště u Koclířova.

A následovaly další smrťáky. Zatím poslední vícenásobný se tu stal předloni, opět šlo o čelní střet. Osobní auto vjelo pod kamion, v osobáku zahynuli dva lidé.

Tragická je celá silnice I/35 z Hradce na Mohelnici, ale právě úsek mezi Litomyšlí a Svitavami je jak prokletý. Silnice je tu přitom velmi široká a přehledná. Právě to ovšem svádí k rychlé jízdě a předjíždění.

Nechvalně proslulá je rovněž křižovatka Spáleniště na této silnici o kus dál poblíž Koclířova nebo navazující úsek I/43 z „pětatřicítky“ do Opatova. A několik křížků „zdobí“ rovněž kopec Vendolák na cestě ze Svitav do Poličky.

Patrně nejtragičtější nehoda novodobé historie Pardubického kraje se stala v roce 2004 na Gajeru. Byla asi hodina po půlnoci na 28. srpna 2004, když na široké přehledné silnici čelně narazil do Renaultu Nevada, v němž jely dvě rodiny na dovolenou na Slovensko, protijedoucí Ford Tranzit. Opilý 28letý řidič fordu, který měl po nehodě v krvi 1,79 promile, ve stotřicítce nebezpečně předjížděl jiné auto.

V renaultu, jehož posádka nebyla připoutaná, zemřeli čtyři dospělí a dvě dívky ve věku šest a osm let. Přežil jen osmiměsíční chlapec, který spal v zavazadlovém prostoru.

Ilustrační foto
Časné ranní nakupování překazil zásah policie

Viník nehody naopak vyvázl jen s lehkým zraněním. Ne však u soudu. Ten mu vyměřil sedm let vězení a desetiletý zákaz řízení. Muž neuspěl ani s odvoláním. Podle vyšetřovatelů vypil před osudnou jízdou několik piv a dva panáky tvrdého alkoholu.

Od roku 2007 na silnicích Svitavska zahynulo při dopravních nehodách už několik desítek lidí. Patnáct z těchto tragédií bylo vícenásobných, poslední taková se stala v červnu roku 2016. A opět na Gajeru.

Dva lidé půl roku před tím zemřeli také při střetu dvou aut pod nechvalně známým kopcem Vendolákem hned za Svitavami směrem na Poličku. A předtím dva lidé na novém obchvatu Opatova.

Tři tragická místa

Tato trojice míst až symbolicky popisuje nejtragičtější místa silnic Svitavska. Co se týče „pětatřicítky“, ta je kvůli hustému provozu problémová celá, ale paradoxně její nejkomfortnější a nejmodernější úsek kolem Gajeru je jakoby prokletý.

Kýženou změnu přinese až dálnice D35, do té doby silnice dozná jen menších úprav. V plánu jsou například odbočovací pruhy na Spáleništi, nebezpečném křížení „pětatřicítky“ s I/43. Tady byl poslední smrťák před měsícem… Naproti tomu plánované třetí pruhy například právě u Gajeru, které by zamezily nebezpečnému předjíždění, byly nakonec odpískány.