Letošní letní prázdniny nebyly ve svitavském okrese tragické jako v minulých letech. Během července a srpna při dopravních nehodách nevyhasl žádný lidský život. Klesl i počet kolizí. Policisté ale připomínají, že se do škol vrátily děti a po prázdninách jsou nesoustředěné a snadno může dojít k nehodě. Apelují proto na řidiče, aby byli zvláště v okolí škol opatrní. Navíc v pondělí spustí preventivní akci Zebra se za tebe nerozhlédne.

O letních prázdninách policie ve svitavském okrese zorganizovala několik akcí a dbala na pravidelné silniční kontroly. Bilance července a srpna zřejmě i díky tomu není tragická, jako tomu bývalo v minulosti. Ve statistikách nehodovosti ale přibyly děti. „Poměrně vysoký nárůst oproti loňskému roku jsme zaznamenali u účastníků dopravních nehod do patnácti let. Každý rok se děti stávají o prázdninách aktéry nebo oběťmi nehod. Letos došlo k vážné nehodě koncem července v Opatově, kde se dva chlapci ve věku pět a devět let na jednom kole srazili s automobilem. Pro děti přiletěly dva vrtulníky,“ uvedla Anna Štegnerová, mluvčí svitavské policie.

Naštěstí ale o prázdninách nikdo na silnicích nezemřel, zatímco vloni zahynuly tři osoby. „Vážné zranění utrpělo šest lidí a čtyřicet tři osob vyvázlo s lehkým zraněním,“ dodala Anna Štegnerová. Během července a srpna se stalo na silnicích okresu devadesát čtyři nehod. V šesti případech byl viník pod vlivem alkoholu. Patnáctkrát se staly účastníky nehody děti mladší patnácti let, zatímco vloni jich bylo jen pět.

Děti se už vrátily do školy. Policie proto chystá na příští týden speciální akci Zebra se za tebe nerozhlédne. Policejní hlídky připomenou školákům zásady správného přecházení vozovky. V pondělí se s nimi žáci setkají ve Svitavách u gymnázia, v úterý v Březové nad Svitavou. Ve středu zamíří „zebra“ do Dolního Újezdu a do Litomyšle na Zámeckou ulici. Ve čtvrtek se objeví v Pomezí a také na nábřeží v Poličce. V pátek hlídky poradí dětem v Městečku Trnávka a ve Starém Městě.

Souvisejjící články: