"Do Miřetic – Švihova časně ráno směřovalo osm jednotek hasičů (profesionální z Hlinska, Pardubic, sousedního HZS Olomouckého kraje a dále dobrovolní hasiči z Chrasti, Nasavrk a Miřetic. Osobě se podařilo dostat z vozu díky projíždějícímu sypači, ze kterého vyskočil řidič a přiběhl pomoci potápějící se osobě,” sdělila mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Osoba byla následně předána do péče zdravotníků. Řidiči sypače, který se vrhl do ledové vody pro řidiče osobního vozu, hasiči poskytli náhradní oblečení a tepelný komfort. 

Výška mostu se zvedne o necelých sedmdesát centimetrů a pod ním bude vybudován asi dvoumetrový chodník pro pěší.
Konec pekla v Holetíně se blíží. Kvůli kamionům a nízkému mostu tu jde o život

Hasiči z člunu prováděli průzkum, zda se na hladině rybníka neobjeví ropné skvrny, tedy zda z vozu neunikaly provozní náplně. Na místo se dostavil i správce rybníku.

Potopené vozidlo pod hladinou rybníka se podařilo vytáhnout nejen díky potápěčům z HZS Olomouc, ale také jeřábu, na který bylo vozidlo uvázáno a následně vyproštěno z vody. 

“Chvíle to musely být dramatické, neboť pán uvedl, že se sám nedokáže dostat ven a navíc je neplavec,” vysvětlila mluvčí policie Pardubického kraje Markéta Janovská.

Záhy na linku 158 telefonoval svědek, který policistům řekl, že projíždí okolo rybníka, ve kterém vidí potápějící se auto a pohyb uvnitř. “Tento 49letý zachránce neváhal a skočil do ledové vody, kdy i teplota vzduchu byla pod nulou, a snažil se řidiče z auta vyprostit. To se mu naštěstí podařilo a jistojistě zachránil řidiči život,” sdělila mluvčí.

Toho na místě ošetřila záchranná služba, dopravní policisté zpracovali nehodu a hasiči museli vozidlo vyprostit z vody. 

“Upozorňujeme řidiče, že ač denní teploty v některých místech v Pardubickém kraji některý den atakovaly i 10 stupňů, ráno mohou být silnice namrzlé,” dodala Janovská.