Od začátku roku zemřel jeden člověk a další utrpěl těžká zranění.

„Oproti dvěma prvním měsícům loňského roku se téměř o čtyřicet procent snížil počet dopravních nehod, které šetří policisté,“ uvedl šéf uniformované policie Ota Hřebíček. Významný je především pokles následků. Díky tomu, že dopravní policisté vyšetřovali méně nehod, objevili se častěji na silnicích. „ Policisty vysíláme, aby dohlíželi na plynulost a bezpečnost silničního provozu. Chceme tak snížit nehodovost,“ říká Ota Hřebíček. Také letos zavinili několik nehod řidiči, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu. „Zaznamenali jsme, že ubyli motoristé, kteří řídili lehce podroušeni. Zato bylo dost těch, kteří nadýchali přibližně dvě promile,“ říká David Švec. Nejvíce opilců vyráží na silnice ve večerních hodinách a o víkendech. Jezdí často po silnicích druhých a třetích tříd a na „opileckých stezkách“ ohrožují další řidiče a chodce.

Za první měsíce letošního roku došlo na silnicích regionu k osmdesáti pěti dopravním nehodám. „Dvakrát také zavinili dopravní nehodu chodci a v sedmi případech došlo ke střetu se zvěří,“ uvedla tisková mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

Jeden lidský život vyhasl v automobilu u Lezníku (na snímku). Lékaři museli ošetřit celkem šestatřicet osob. V jednom případě se jednalo o těžké zranění. Hmotné škody jsou odhadovány na pět milionů korun.

Letošní změny

Kolize, kdy škoda na vozidle nepřesáhla sto tisíc korun, nedošlo ke zranění ani nevznikla škoda na majetku další osoby, řeší policisté jako běžné dopravní přestupky a udělí pokutu.

Od prvního ledna platí, že v případě nehody musí řidiči sepsat společný záznam o dopravní nehodě. Tiskopis získají u své pojišťovny. Každý účastník má v této souvislosti právo požadovat, aby další z řidičů prokázal totožnost a sdělil údaje o vozidle.