Výjezdová skupina vyšetřovatelů má méně práce. Počet dopravních nehod na silnicích v okrese Svitavy znatelně poklesl. „Řidiči zahájili trend, který nemá v České republice obdoby,“ chválí ukázněné účastníky silničního provozu vedoucí oddělení dopravních nehod svitavské policie Martin Švancara. Zřejmě se zalekli častějších, a hlavně nečekaných kontrol mužů zákona.

Riziková místa

„Automobily zastavují nejen dopravní policisté, ale také pořádkoví,“ upozorňuje na další důvod, proč se počet událostí snižuje, náměstek ředitele pro uniformované složky Ota Hřebíček. Muži zákona se zaměřili na riziková místa, jako je březovský kopec nebo „pětatřicítka“ v Litomyšli.

Křižovatka v Lačnově u Svitav sice nepatří podle odborníků mezi místa častých nehod, ale letos si už vyžádala dva lidské životy. Pavel Dubrovský z Ředitelství silnic a dálnic ČR, které je vlastníkem silnice první třídy I/35, připouští, že těžké následky má „na svědomí“ rozlehlá křižovatka. Vozidla po hlavní silnici projíždějí vysokou rychlostí. Zaváhání řidiče pak obvykled končí tragicky. Boční střet s kamionem nepřežil koncem dubna důchodce z Lačnova. Pod koly mercedesu skončila cyklistka, ze stejné místní části.

Úpravy, snížení rychlosti na sedmdesátku a nové vodorovné značení by měly zmírnit tragickou bilanci křižovatky u Slovnaftu.
Zavedení bodového systému sehrálo rovněž pozitivní roli. Příznivou statistiku ovlivňuje i zvýšení hranice hmotné škody při dopravní nehodě.