Dvě desítky obětí, stovky zraněných a téměř 300 milionů škoda. To je účet za minulý rok na silnicích v Pardubickém kraji.

Policisté vloni vyjížděli k 4391 nehodám. Na silnicích v kraji zemřelo 21 lidí, což je o pět méně než v roce 2020. Sedm desítek lidí se zranilo těžce a 1150 lehce. Hmotnou škodu policie odhaduje na 291 milionů korun.

close Srovnání nehodovosti v Pardubickém kraji v letech 2020 a 2021 info Zdroj: Policie ČR zoom_in Srovnání nehodovosti v Pardubickém kraji v letech 2020 a 2021

„V porovnání s rokem 2020 klesl počet obětí o pět. Zaznamenali jsme také méně zraněných lidí, ale naopak se stalo o 330 nehod více a škody stouply o 37,88 milionů korun,“ uvedl mluvčí policie Jiří Tesař.

Nejtragičtější nehodou v Pardubickém kraji je březnový střet osobního auta s vlakem v Zaječicích na Chrudimsku. Nehoda si vyžádala dva lidské životy, v autě zahynul devětatřicetiletý muž a o tři roky starší žena.

Osobní vůz Škoda Octavia tehdy vjel na železniční přejezd, kde se střetl s projíždějícím vlakem. Ten vlekl vůz před sebou dlouhých 200 metrů a posádka vozu na místě zemřela. Obec chce železniční přejezd doplnit závorami.

Policisté vloni vyjížděli k 4391 nehodám. Na silnicích v kraji zemřelo 21 lidí, což je o pět méně než v roce 2020. Sedm desítek lidí se zranilo těžce a 1150 lehce. Hmotnou škodu policie odhaduje na 291 milionů korun.

„Od začátku roku 2019 se tady už staly tři nebo čtyři nehody, z toho dvě smrtelné. Závory by to vyřešily,“ řekl po tragédii starosta Zaječic Robert Pavlačič - více ZDE.

Zaječice nejsou jediné místo v Pardubickém kraji, kde by úpravy pomohly snížit riziko nehod. Další změnou k lepšímu bylo otevření úseku dálnice D35 o délce 12,6 kilometru mezi Opatovicemi nad Labem a Časy na Pardubicku, která vede ke zrychlení tranzitní dopravy z Čech na Moravu. Pomohl i obchvat Chrudimi. Pikantní je, že hned první den se na připojovacích větvích k obchvatu staly dvě nehody, od té doby ale žádná.

Tragédie se našemu regionu bohužel nevyhnula ani na Štědrý den:

U Svitav byla dlouhé roky kritická křižovatka na silnici I/35 v Lačnově ve směru na Moravskou Třebovou, kde zahynulo v minulosti při nehodách několik lidí. I to se vloni změnilo. Na hlavním tahu je od září nový kruhový objezd. Jedná se však jenom o dočasné řešení složité dopravní situace. Jakmile bude hotový obchvat Svitav, jehož součástí je i velká okružní křižovatka směrem na Opatov a nájezdy na budoucí dálnici D35, tento „lego“ kruhový objezd zřejmě zase zmizí.

close Provoz na silnici I/35 zpomalí nový 'lego' kruháč. info Zdroj: Kateřina Kotasová zoom_in Provoz na silnici I/35 zpomalí nový 'lego' kruháč.

Nejčastější příčinou dopravních nehod zůstává nesprávný způsob jízdy, kdy při 2093 nehodách zemřelo sedm osob. Nejtragičtější příčinou nehod bylo předjíždění, kdy při 106 nehodách zemřely dvě osoby. 

„Kruhový objezd je super. Nehody v tom úseku už nejsou, doprava je průběžně plynoucí,“ potvrdil svitavský starosta David Šimek.

Tragické nehody se ale bohužel nevyhýbají ani zmodernizovaným úsekům. Příkladem je zářijová nehoda na rychlodráze z Pardubic do Chrudimi.

Nejčastější příčinou dopravních nehod zůstává nesprávný způsob jízdy, kdy při 2093 nehodách zemřelo sedm osob. Nejtragičtější příčinou nehod bylo předjíždění, kdy při 106 nehodách zemřely dvě osoby. „U 213 nehod byl zjištěn u viníka alkohol, z toho u 164 případů v hodnotě nad jedno promile,“ dodal Tesař.

Zajímavý je pohled do policejních statistik z roku 2020 a 2021. Okresy Chrudim a Ústí nad Orlicí zaznamenaly nárůst počtu obětí dopravních nehod. Na Chrudimsku zahynuly na silnicích předloni dvě osoby a vloni už čtyři. Orlickoústecko mělo v roce 2020 osm usmrcených osob a v minulém roce jedenáct. Naproti tomu Pardubice a Svitavy si bilanci vylepšily. Na Pardubicku zemřelo na silnicích předloni deset lidí a vloni čtyři. Svitavsko mělo v roce 2020 šest obětí a vloni dvě. Jednou z nich je řidič nákladního automobilu, který skončil s vozem v Poličce v Synském rybníku.

Policisté i na letošní rok chystají několik preventivních a kontrolních akcí. Vloni se mimo jiné zaměřili na dodržování rychlosti, alkohol, používání bezpečnostních pásů nebo kontroly nákladních aut.