Je to z části dáno i tím, že se menší střety hlásit policii nemusely. „Statisticky to mohlo být tak dvacet procent nehod,“ odhaduje Radomír Valenta z dopravního oddělení policie ve Svitavách.

Nehod je méně

Potěšující je podle policie skutečnost, že klesl počet smrtelných zranění, bylo jich o polovinu méně. Na silnicích svitavského okresu zemřelo při nehodách devět lidí. Poslední obětí je mladý muž při srážce aut u Litomyšle, která se stala v pondělí ráno. Těžce zraněno bylo při nehodách čtyřicet lidí, s lehkým vyvázlo 249 účastníků karambolů. Celorepublikový problém řízení pod vlivem alkoholu se nevyhýbá ani Svitavsku. „U viníků dopravních nehod jsme alkohol zaznamenali v šedesáti šesti případech, opilých řidičů za volantem jsme zachytili při kontrolách na sto padesát,“ konstatuje Radomír Valenta. Problémem letošního roku byl nárůst účastníků dopravních nehod mladších patnácti let. „Jde většinou o cyklisty s neznalostí dopravních předpisů,“ upozorňuje Valenta.

I v příštím roce si policisté budou zvát na pomoc při sledování dodržování předpisů na silnicích vrtulník. Letos ho využili v okrese hned pětkrát a vždy zaznamenali několik hříšníků. K dispozici budou mít policisté rovněž novou techniku na zaznamenávání způsobu jízdy. „Zaměříme se nejen na rychlost, ale také na další přestupky, které jsou příčinami dopravních nehod,“ slibuje Radomír Valenta.

(ik,ap)