Případ se odehrál v Janově krátce po půl třetí odpoledne. Na místo vyrazily dvě hasičské jednotky. "Po příjezdu jednotek na místo bylo zjištěno, že se jednalo o explozi auta Volkswagen Touran - v originální německé tovární zástavby systému CNG," uvedla Vendula Horáková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.

Všechno se stalo při čerpání stlačeného plynu, na který měl řidič upravený svůj vůz. Muž nechal do vozu tankovat hmoty, mezitím usedl do auta. Dvě speciálně upravené tlakové nádrže umístěné vespod zadní části volskwagenu potom nečekaně vybuchla. Během události naštěstí nevznikl požár. "CNG je stlačený zemní plyn, v němž je největší podíl metanu. Plyn je lehčí než vzduch, výbušný a hořlavý. Hasiči uzavřeli hlavní přívod plynu," dodala Horáková.

Výbuch CNG láhve poškodil dvě osobní auta stojící poblíž, škoda byla způsobená také na části čerpací stanice. "Příčina vzniku výbuchu je vyšetřována. Pravděpodobně se bude jednat o technickou závadu," vysvětluje mluvčí hasičů. Podle hasičů byla zraněná obsluha stanice, to však dementoval ředitel krajské záchranky Pavel Svoboda. Zranění podle všeho utrpěl muž, který platil načerpané pohonné hmoty a cestem ke svému vozu se ocitl v rádiusu výbuchu. Ten kompletně poničil stojan a některý z umělohmotných dílů vozu zasáhl muže do stehna.

"Na místě jsme zjistili, že zraněn tedy vůbec nebyl ten, kdo čerpal. Poraněný muž se každopádně nejspíš podruhé narodil. Převezli jsme jej na spádovou chirurgickou ambulanci do Svitav s podezřením na pohmoždění. Po výbuchu měl zhmoždění a povrchové zranění jedné končetiny," připojil podrobnosti Svoboda.

Řidič touranu měl proto pořádnou kliku, celá událost má však šťastný konec a ani muži z vozu a ani obsluze pumpy se nic nestalo. Práci teď budou mít vyšetřovatelé. "Škodu jsme zatím nevyčíslili. Okolnosti případu jsou v šetření a příčinu nehody bude šetřit znalec," uzavřela tisková mluvčí svitavských policistů Hana Kaizarová.

Policisté však zatím ozřejmili, kde vznikly největší škody, jak na vozidle, tak také na zařízení čerpací stanice. „Zadní část auta byla zcela zdemolovaná, stejně tak sklo. Poškozen byl i přístřešek a jeden stojan," řekla Hana Kaizarová. Znalec se už včera pustil do vyšetřování příčin události, avšak závěry jeho zjištění může mít policie k dispozici za několik týdnů.

„Zahájili jsme však úkony pro obecní ohrožení z nedbalosti. V tomto případě je trestní sazba až dva roky vězení," uzavřela.