„Pětačtyřicetiletý muž za volantem vozidla značky Škoda Octavia měl už při prvopočátcích jízdy ulicemi Poličky údajně při couvání poškodit nákladní vozidlo. Ale to zřejmě nebylo překážkou v pokračování v jízdě,“ uvedla Iveta Lehká ze svitavké policie.

Dostal smyk, avšak sloup se neuhnul

Osudným se muži stal až sloup veřejného osvětlení. „Na zasněžené vozovce zřejmě dostal smyk a do sloupu narazil. Po příjezdu na místo policisté řidiče podrobili dechové zkoušce, která vyšla s pozitivním výsledkem. Bez dvou desetin se hodnoty přiblížily ke dvěma promile alkoholu v dechu,“ dodala Lehká s tím, že druhou dechovou zkouškou hodnota klesla na 1,5 promile. Škoda na obou vozidlech a na sloupu byla předběžně vyčíslena na téměř sedmdesát tisíc korun. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz a další jízda mu byla zakázána.

Vymlouval se 
na pamlsek

Další případ alkoholu za volantem řešili muži zákona z Obvodního oddělení v Litomyšli.

„Po třiadvacáté hodině v neděli večer kontrolovali na jedné z ulic v Litomyšli řidiče oktávie. Dechovou zkouškou policisté u osoby za volantem naměřili bez dvou setinek téměř 0,5 promile alkoholu,“ řekla Lehká. Dodala, že opakovanou zkouškou se hodnota zvýšila na 0,6 promile. „Třiapadesátiletý muž se policistům dokonce snažil namluvit, že zvýšené hodnoty alkoholu v dechu má zřejmě po nějakém rumovém zákusku,“ uvedla Lehká s tím, že pro přesné určení hladiny alkoholu v krvi se řidič proto podrobil odběru biologického materiálu.

Za přestupek by mu po požití alkoholických nápojů mohl hrozit peněžitý trest až do padesáti tisíc korun.