Ženě policisté na místě naměřili 1,18 promile alkoholu v dechu a jejímu muži téměř 1 promile. Nyní policie zjišťuje, zda elektrokoloběžka splňuje technické parametry pro motocykl, nebo se jedná z hlediska zákona o jízdní kolo.

Elektrokoloběžka se považuje za jízdní kolo v případě, že její maximální konstrukční rychlost není vyšší než 25 km/h a výkon nepřesahuje 1 kW. Pokud elektrokoloběžka uvedené hodnoty převyšuje, nejedná se z pohledu zákona o jízdní kolo, ale o motorové vozidlo. “Tady je třeba si uvědomit, že každý řidič motorového vozidla musí být držitelem příslušné skupiny řidičského oprávnění,” upozornil mluvčí policie Tomáš Dub.

Jízdou bez příslušné skupiny řidičského oprávnění se řidič motorového vozidla dopouští přestupku, za který mu hrozí pokuta ve výši 25 000 až 75 000 korun a zákaz řízení od 18 měsíců do 3 let.

V případě, že na takové elektrokoloběžce pojede řidič s více než 1 promile alkoholu a navíc způsobí dopravní nehodu, tak se dopustí trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na 3 roky, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Mohlo by vás zajímat: Po měsíci hudba dohrála. Skončil nejrozsáhlejší ročník Smetanovy Litomyšle

Promo video Smetanova Litomyšl | Video: Smetanova Litomyšl