Jičín – Přímo při nehodě zemřeli 39letý řidič osobního auta a sanitkou převážený 77letý pacient, v noci na sobotu pak v hradecké fakultní nemocnici těžkým zraněním podlehla 25letá spolujezdkyně z BMW. Havárie se stala na přehledném úseku silnice, sanitka měla puštěné majáky. Letos se jedná již o druhou tragickou havárii sanitky ve východních Čechách.

Policie hledá svědky tétosrážky, kterou nepřežili tři lidé: dvoučlenná osádka osobního vozu a převážený pacient v sanitce.

„Příčinu nehody a míru zavinění stále zjišťujeme. Pomohlo by nám, kdyby se nám ozvali svědci na linku 158,“ vzkázala policejní mluvčí Hana Klečalová.
Havárie se stala zhruba v 17.15 hodin na přehledném úseku na hlavním tahu mezi Sobotkou a Jičínem. Podle policejní mluvčí řidič sanitky jel ve směru na Jičín a měl zapnutou zvukovou i světelnou výstrahu. Silný, pravděpodobně čelní náraz oba vozy zdemoloval. Sanitka zůstala ležet na boku, osobní auto skončilo v příkopu.

Sanitní vůz patřil soukromé dopravní službě z Jičína. Jeho 27letý řidič a o rok mladší zdravotní sestra byli se zraněními převezeni do nemocnice. Letecky transportována byla do hradecké fakultní nemocnice i spolujezdkyně z osobního auta, která pak v noci těžkým zraněním podlehla. Řidič BMW i pacient zemřeli na místě nehody.

Ve východních Čechách se letos jedná už o druhý případ tragické nehody sanitního vozu. V červnu při čelním střetu sanitky, která předjížděla traktor, a nákladního vozu u Vamberka na Rychnovsku zemřeli 65letý řidič krajské záchranky a 85letý pacient. Těžké zranění utrpěla také sestra ze sanitky. Vyšetřování nehody potrvá řádově měsíce.

Tragická nehoda sanitky se stala také v červnu 2009 u Červeného Kostelce na Náchodsku. Sanitka, která rozvážela pacienty po dialýze, náhle vyjela do protisměru a narazila do mostku. Při nehodě zemřel jeden člověk, další zraněný z havárie zemřel později v nemocnici. ⋌(kim, čtk)