Největší množství lidí končí svůj život skokem pod rozjetý vlak o říjnových sobotách. A ze statistik Drážní inspekce vyplývá, že krokem do kolejiště se pokouší spáchat sebevraždu nejčastěji muži ve věku třiceti a pětatřiceti lety.
Na dráze zemřelo loni 95 sebevrahů
Počet tragických případů, které navíc zkomplikují život stovkám dalších lidí přepravujících se po železnici, meziročně vzrostl.
„V roce 2012 jsme evidovali celkem 267 střetů vlaku s osobou, při nichž zahynulo 196 lidí a 69 bylo zraněno. Více než 38 procent ze všech mimořádných událostí na dráze představují případy, v jejichž pozadí byl prokázaný sebevražedný úmysl," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.
A dodal, že zatímco v roce 2011 statistiky zaznamenaly 99 střetů vlaku s osobou, kde hlavním motivem byla sebevražda, v roce 2012 již těchto případů bylo 102. Počet usmrcených stoupl meziročně o pět osob, tedy na pětadevadesát.
Na východě Čech sebevrahy evidentně „přitahuje" zejména železniční uzel v Pardubicích. „V roce 2011 došlo k jedenácti těmto případům, loni ke čtrnácti. Za první čtvrtletí letošního roku jsme v Pardubickém kraji zaznamenali už tři sebevraždy skokem pod vlak," uvedla mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová.
V Královéhradeckém kraji policisté podle mluvčí Ivany Ježkové prošetřovali loni šest sebevražd na dráze, v roce 2011 ještě o jednu více. K poslednímu neštěstí došlo tuto středu u Opatovic nad Labem.
Za první čtvrtletí letošního roku Drážní inspekce zaznamenala celkem 54 střetů s vlakem, při kterých bylo usmrceno 41 osob. Nešťastné náhody jsou ovšem stále nejčastější příčinou úmrtí na železnici. V uplynulém roce jich bylo 158. Po srážce s vlakem zemřeli loni také tři zaměstnanci drah.