Největší průšvih svého života musí řešit Ladislav Lubina. Bývalý hokejový reprezentant a asistent trenéra HC Moeller Pardubice pravděpodobně zavinil ve čtvrtek ráno na silnici z Hradce Králové do Jaroměře hromadnou nehodu čtyř aut, při které zemřel člověk. Obětí je otec fotbalisty Vratislava Lokvence. Lubina po karambolu utekl do polí. Nehoda na šest hodin zablokovala silnici, řidiči museli využít objížďku přes Smiřice.
Počátky šetření

„S největší pravděpodobností se jedná o Ladislava Lubinu. V havarovaném voze, ze kterého řidič odešel, jsme našli jeho hokejovou výstroj a nějaké doklady. Ale stoprocentně si budeme jistí, až ho najdeme. Vše nasvědčuje tomu, že byl viníkem. Ale vyšetřování pokračuje. Totožnost mrtvého muže zatím neznáme,“ uvedl náměstek ředitele hradecké policie Josef Macháček.

Přítomnost kontroverzní osobnosti u dopravní nehody potvrdil generální manažer pardubického klubu Zbyněk Kusý. „Zatím pouze vím, že Láďu stále policisté nedostihli. Co se týče sportovního chodu klubu, dnešní odpolední trénink povede s trenérem Sýkorou Vladimír Martinec,“ řekl Zbyněk Kusý. „Až získáme více informací, vydáme oficiální prohlášení,“ dodal Kusý, který sám pomáhal Lubinu hledat.

Manažer byl společně s majoritním vlastníkem klubu Romanem Šmidberským aktivním účastníkem golfového turnaje v Nové Americe u Jaroměře. Dorazili také Dominik Hašek a Milan Hejduk. Zpráva o smutné nehodě se mezi greeny šířila bleskurychle. Golfový turnaj se přesto odehrál. Lubina však na turnaj dorazit neměl. Podle dostupných zpráv mířil ze Dvora Králové do Pardubic na trénink Moelleru.

Před polednem vydaly agentury zprávu, že Lubinu zadržela policie v Pardubicích. Byl to však planý poplach. Šlo o jiného řidiče, který také utekl od nehody.

Přihlásil se na policii
Asistent trenéra hokejového mužstva HC Moeller Pardubice Ladislav Lubina, kterého policie hledala v souvislosti se čtvrteční tragickou nehodou u Trotiny na Hradecku, se sám přihlásil na obvodním oddělení ve Dvoře Králové nad Labem. „Lubina přišel o půl druhé. Podstoupil dechovou zkoušku na zjištění alkoholu, která byla negativní. Teď ho převážíme do Hradce k výslechu,“ uvedl mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza.

Dvůr Králové nad Labem, kde se Lubina narodil, je od místa tragédie vzdálený vzdušnou čarou přibližně 15 kilometrů. „Zatím nevíme, jestli přišel pěšky, nebo se s někým svezl,“ dodal Jiří Prouza.

„Vyšetřovatelům řekl, že řídil volvo, které stálo na začátku té nehody. Pokud bude obviněn z trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti, hrozí mu šest měsíců až pět let vězení,“ uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Do protokolu Ladislav Lubina přiznal, že šlo o jeho chybu. „Neusnul, ale hledal něco v autě a na chvíli se nedíval před sebe. Ani neví, jak se dostal do protisměru. Pak následoval náraz,“ řekl vyšetřovatel Milan Pavliš, který ho vyslýchal.

Podle policisty Lubina neodešel z místa činu hned, ale snažil se pomáhat zraněným.

„O neposkytnutí pomoci nemůže být řeč. Až když spatřil tu dodávku, byl úplně v šoku. Navíc tam byla spousta lidí, kteří mu nadávali. Vypověděl, že si chtěl sáhnout na život. Proto odešel,“ dodal vyšetřovatel Milan Pavliš.

Po výslechu ho policisté pustili domů. „Nesmírně lituji toho, co se stalo. Bohužel, už to nejde vzít zpátky,“ řekl novinářům před stanicí policie.

Střet čtyř automobilů
U Trotiny na Hradecku se střetla dvě osobní vozidla, dodávka a kamion s cisternou převážející cement. Podle dostupných informací jel Lubina v jednom z osobních vozů. Podle policistů zasahujících na místě nehody buď usnul, nebo ztratil kontrolu nad vozem z neznámého důvodu. Při nehodě byl těžce zraněn řidič dodávky, který zůstal zaklíněný uvnitř vraku. Hasiči jej s pomocí hydraulického zařízení vyprostili, ale přes veškerou snahu lékařů muž na místě zemřel. Obětí byl otec známého fotbalisty Vratislava Lokvence.

Deníku Sport to potvrdil sám hráč, který opustil mužstvo a ze soustředění v Rakousku míří domů. „Necítím nic. Prázdno. Jedu domů, tam to na mě asi dolehne.“

Při srážce došlo k poškození nádrží u kamionu a úniku nafty. Záchranáři nejprve museli do náhradních cisteren přečerpat naftu a poté i cement.

Ladislav Lubina měl během kariéry problémy s alkoholem. Před několika lety zavinil dopravní nehodu, která se odehrála v Pardubicích na křižovatce Na Drážce. Tehdy svým vozidlem přerazil sloup u křižovatky a svůj vůz totálně zničil. Policisté mu tehdy naměřili 2,39 promile alkoholu. Další incident se stal v době, kdy hokejista hostoval v Jihlavě. Při návratu domů „zrušil“ octavii. Problémy s auty měl Lubina i kvůli penězům. Soudní exekutor mu pro neschopnost splácet zabavil luxusní vůz Mitsubishi Pajero.

V Pardubicích tak vedení klubu pravděpodobně čeká hledání nového asistenta. Po loňském tragickém úmrtí obránce Martina Čecha je Lubinova nehoda další ránou pro pardubický hokejový klub.

Lubinovi hrozí několikaletý trest
"Jak nakonec bude soud celou nehodu posuzovat teď nelze přesně určit. Vše záleží hlavně na znaleckých posudcích a shromážděných důkazech," shodují se oslovení právní experti.

Podle námi oslovených odborníků se dopředu dá říci, že mu hrozí obvinění ze tří trestných činů. V první řadě podle paragrafu 201 – ohrožení pod vlivem návykové látky. Zde je ale kvůli několikahodinovému prodlení po nehodě, kdy byl Lubina nezvěstný, mizivá šance dokázat, že dopravní nehodu způsobil právě pod vlivem alkoholu.

Dále připadá v úvahu paragraf 208 – neposkytnutí první pomoci, jako základní povinnost účastníka dopravní nehody. Za tento prohřešek hrozí dotyčnému až tříletý trest. Zde je Lubinova vina kvůli jeho útěku již prokazatelnější.

Hlavní zájem státního zástupce ale bude zřejmě směřovat k paragrafu 224 ve třetím odstavci. Jedná se o ublížení na zdraví způsobené hrubou nedbalostí. Zde je maximální trestní sazba odnětí svobody až na deset let. Policejní komisař ve čtvrtek večer nakonec navrhl obvinit Lubinu z ublížení na zdraví, za které mu hrozí odnětí svobody až na šest let.

Podle oslovených právníků je běžnou praxí to, že se obviněnému dokazují zároveň všechna sdělená obvinění. Z prokázaných činů se pak vybere nejvyšší možný trest. Lubinovi u soudu zřejmě příliš nepomůže jeho minulost, kdy se již stal účastníkem dopravní nehody pod vlivem alkoholu.

Ladislav Lubina se narodil 11. února 1967 ve Dvoře Králové nad Labem. Většinu hokejové kariéry strávil v Pardubicích. Působil také v Dukle Jihlava a v Třinci. Reprezentoval Česko i Československo. Hrál na mistrovství světa v letech 1990, 1991, 1992 a 1998, na Kanadském poháru v roce 1987 a získal bronzovou medaili na olympijských hrách v roce 1992.
Vratislav Lokvenc senior: narozen: listopad 1946, zemřel: 24. 7. 2008. Otec bývalého fotbalového reprezentanta Vratislava Lokvence, který za národní tým nastoupil v 74 zápasech, otec dcery Jeanetty, kterou přivedl ke sportovní gymnastice i atletice. Aktivní kariéra: odchovanec FK Náchod-Deštné, jako dorostenec zde hrál druhou ligu už v šedesátých letech, 1965/1967: Dukla Tábor, 1967 – 1970: Ústí nad Labem (druhá liga), 1971-1981: FK Náchod Deštné, 1981-1986: Dvůr Králové nad Labem, kde byl i hrajícím trenérem. Trenérská kariéra: Dvůr Králové nad Labem, Červený Kostelec, Česká Skalice, Předměřice (divize)