Rodina okamžitě zahájila asistovanou resuscitaci, v níž po příjezdu pokračoval i lékař přivolané zdravotnické záchranné služby.

Ačkoli se chlapce asi po 25 minutách podařilo oživit a byl transportován na ARO Orlickoústecké nemocnice a následně do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, přes veškerou snahu lékařů zemřel.

„Byla to nepříznivá kombinace okolností, stav chlapce nebyl slučitelný se životem,“ uvedl k smutnému případu vedoucí lékař Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Otomar Kušička.

Stav neslučitelný se životem)

„Hasiči ihned po příjezdu vypnuli karmu a začali s měřením koncentrace oxidu uhelnatého. Při prováděném měření začali hasiči objekt odvětrávat. Dvěma přístroji hasiči zjišťovali koncentraci jedovatého plynu a naměřili až 350 jednotek ppm,“ uvedla k tragédii mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková.

Kušička potvrdil, že podobných případů bylo za letošní zimu v kraji více než pět, což je oproti minulým letům velký nárůst. Naposledy před čtrnácti dny zřejmě oxid uhelnatý způsobil otravu čtyřčlenné rodiny z Libchav. Ta se přitom původně domnívala, že se přiotrávila žampiony. Všichni naštěstí přežili.

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, který je lehčí než vzduch, se vzduchem tvoří výbušné směsi. Bezpečná hodnota, ve které se může ještě člověk pohybovat, je 20 jednotek ppm. Oxid uhelnatý se váže na červené krevní barvivo a vytváří tzv. karboxihemoglobin, v důsledku toho se kyslík nemůže dostat do těla.

Nepodceňujte kontrolu kotlů

„Hasiči stále upozorňují na to, aby si lidé nechali zkontrolovat plynové a kondenzační kotle, jejich nainstalování a hlavně těsnění. Tady je totiž problém, že oxid uhelnatý není vidět ani cítit. Lidé mohou pozorovat bolest hlavy, malátnost. Oxid uhelnatý ovlivňuje nervový systém,“ varuje mluvčí hasičů Horáková.