První černý křížek má z motorkářů letos na silnicích v okresu mladík z Vítějevsi. „Čtyřiadvacetiletý řidič motocyklu Honda nezvládl řízení v levotočivé zatáčce. Dostal smyk, najel do protisměru, kde se střetl s osobním automobilem Volvo. Následně se odrazil na svodidla v levé části vozovky. I přes snahu lékaře rychlé záchranné sluižby ze Svitav mladík na místě nehody na rozsáhlá těžká zranění zemřel,“ popsal neštěstí Martin Švancara, vedoucí oddělení dopravních nehod svitavské policie. Škodu policisté odhadli na padesát pět tisíc korun.


Ve většině případů stojí za tragickými nehodami motorkářů nepřiměřená rychlost. Zejména mladí muži neznají míru a neodhadnou, jestli dokáží v rychlosti okolo sto padesáti kilometrů za hodinu rychle a bezpečně zareagovat. „Příčinou tragických nehod bývá zpravidla vysoká rychlost a riskantní předjíždění. Rychlost dokáže vypočítat znalec podle poškození stroje,“ vysvětluje Martin Švancara. Smrtelných nehod motorkářů neřeší svitavští policisté mnoho. Většinou jednu až dvě ročně. „Motorkáři mají nehody, ale málokdy si vyžádají lidské životy,“ uzavírá Švancara.Zvláště v letním období na silnicích přibývá motorkářů, kteří rádi prožívají adrenalinovou jízdu. Právě na ně si dopravní policisté už brzy došlápnou. „V polovině července spustíme velkou akci. Půjde o skrytý dozor v civilním automobilu s kamerou a dalšímí technickou výbavou. Zaměříme se mimo jiné na silnice první třídy číslo 35 a 34. Překvapení ale mohou motorkáři očekávat i v jiných úsecích,“ prozrazuje Radomír Valenta z dopravní policie ve Svitavách. Navíc očekává, že již brzy dostanou na služebnu silné motocykly. Tím pádem budou kontroly neukázněných motorkářů ještě více důslednější.
Radomír Valenta si nepamatuje, že by někdy řešili problémy s řidiči strojů Harley Davidson nebo Chopperů. „Předvádí se hlavně mladí kluci na silničních motocyklech. Neuvědomují si ale, jestli ve vysoké rychlosti správně zareagují, když jim pod kola vběhne třeba zajíc. Pak mívá nehoda ošklivé následky,“ dodává Valenta.


Vloni začaly letní prázdniny podobnou tragédií jako ty letošní. U Rohozné se prvního července stala nehoda, kdy čtyřiadvacetiletý mladík ze Svitav nezvládl řízení půjčené čtyřkolky. Poté, co se ocitl s vozidlem mimo komunikaci, narazil čelně do stromu. Řidič střet nepřežil, jeho dvaadvacetiletá spolujezdkyně utrpěla těžké zranění.

Druhá tragická nehoda se stala v pátek po poledni na silnici z Brna do Svitav u Černé Hory na Blanensku. Asi pět set metrů od kruhového objezdu dostal osobní automobil v zatáčce na mokré vozovce smyk a vjel do protisměru, kde narazil do projíždějící cisterny," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková. Nehodu nepřežili dva lidé. Na místě zemřeli jednašedesátiletý muž a jeho spolujezdkyně, dvaačtyřicetiletá matka dvou dětí ze Svitav, kteří jeli v osobním autě.