Prozatím bezkonkurenční byl v tomto ohledu uplynulý víkend. V pátek kontrolovala v Křenově policejní hlídka řidiče, který měl v krvi 2,2 promile alkoholu. Ten naštěstí nezpůsobil žádnou nehodu. To už se ale nedá říci o muži, který ve stejný den ve Svitavách krátce před půlnocí způsobil při objíždění zaparkovaného vozidla škodu za 70 tisíc korun. Policisté mu naměřili 3,02 promile. A jen půl hodiny po půlnoci se běžné kontrole nevyhnul na Poličsku další muž, který řídil se 2,02 promile alkoholu.

AŽ TŘI ROKY VĚZENÍ

Tím však výčet opilých řidičů neskončil. V neděli nezvládl zatáčku na silnici mezi Křenovem a Moravskou Třebovou další hříšník. „Krátce před desátou dopoledne narazil s osobním autem do mostku a způsobil škodu za 70 tisíc korun,“ přiblížil policejní mluvčí Ondřej Zeman. Testem na alkohol osmadvacetiletý šofér neprošel. Nadýchal 2,39 promile. Všem řidičům policisté na místě sebrali řidičské průkazy. Těm, kteří pod vlivem alkoholu způsobili nehodu, hrozí až tři roky za mřížemi.

O dva týdny dříve vyjeli do Jedlové v neděli krátce po desáté hodině večer hasiči, aby pomohli vyprostit auto z potoka. Když přijeli na místo, řidič už v autě nebyl, ven mu z něj pomohli místní. Namísto díků se však dočkali jen agrese. Navíc muž z místa nehody utekl. „Řidič se zdržoval v místě svého bydliště. Byl mu proveden test na alkohol, který odhalil více než dvě promile v krvi,“ řekl Ondřej Zeman.

Dopravní nehody pod vlivem alkoholu nemusí zavinit jen řidiči s volantem v ruce. Nebezpečná může být i jízda na kole. Přesvědčil se o tom devětatřicetiletý cyklista, který se vydal kolem půl šesté večer z Poličky směrem na Pomezí. „Při objíždění osobního automobilu pravděpodobně zachytil o zrcátko a havaroval,“ vysvětlila policejní mluvčí Hana Kaizarová. Při dechové zkoušce bylo cyklistovi naměřeno 1,96 promile. Na autě způsobil škodu za dva tisíce korun.

„Chtěl jsem se jen dostat z Desné do Litomyšle,“ snažil se policisty přesvědčit pětatřicetiletý muž, který v Dolním Újezdu naboural do domu. Policisté muže zastavili, když jeli k nahlášené havárii vozidla. A měli štěstí. Řidičem, který boural, byl právě on. Po havárii se mu na příjezd policie nechtělo čekat, a tak se domů vydal po svých.

„Řidič pravděpodobně vlivem nepřizpůsobení rychlosti nezvládl levotočivou zatáčku a havaroval. Poškodil oplocení, omítku i další zařízení domu, včetně okrasných stromků. Celkově způsobil škodu asi za 190 tisíc korun,“ sdělil Ondřej Zeman. Policisté muži při kontrole naměřili 1,72 promile alkoholu. „Jeho jednání bylo kvalifikováno jako ohrožení pod vlivem návykové látky,“ vysvětlil mluvčí. V případě prokázání viny hrozí opilému řidiči trest odnětí svobody až na tři roky.

SKONČIL V ZAHRÁDKÁCH

Hned dvě nehody pod vlivem alkoholu řešili policisté první den nového roku. V pravé poledne naboural řidič na cestě z Poličky do Svitav. Pravděpodobně se nevěnoval řízení a skončil v zahrádkářské kolonii. „Způsobil škodu za nejméně 30 tisíc korun,“ poznamenal Ondřej Zeman. Šofér navíc neobstál ve zkoušce na alkohol, nadýchal 1,6 promile. Za tento přestupek může dotyčný strávit až tři roky za mřížemi.

Jen o hodinu a půl dříve zastavila hlídka ve Svitavách jiného hříšníka, který nejenže nadýchal při zkoušce na alkohol 1,96 promile, ale dokonce neměl ani řidičské oprávnění.