Přibližně půlminutová smršť za sebou nechala rozbitá auta, pobořené domy, spadlé střechy, rozbité ploty a vyvrácené statné stromy. Zřejmě nejhůře dopadla průmyslová zóna na okraji Čívic.

Poničeny byly budovy firem Kyb, Ronal a Jtekt. Zejména posledně jmenovaný objekt byl doslova jako po náletech. Až překvapivě obrovským štěstím bylo nejen to, že nikdo nezahynul, ale ani se nikomu nic vážnějšího nestalo. V té době v budově pracovalo na dvě stě dělníků.

Asi se stal zázrak

„Když to přišlo, chlapi se snažili zavřít vrata od nákladové rampy. Viděl jsem, jak se do nich opřel vítr, zmuchlal je, jako kdyby to byl kus staniolu a pak proletěly halou kus ode mne,“ popsal osudové okamžiky jeden z dělníků.

Větrný vír o chvíli později začal tovární halu doslova rvát na kusy. „Střecha je v jednom pruhu odloupnutá úplně stejně jako z krabičky od sardinek, zadní stěnu to utrhlo úplně,“ podotkl další z pracovníků firmy. Jak se později ukázalo, z haly se všichni dostali jako zázrakem bez jediného zranění. V prvních okamžicích ale záchranáři počítali s nejhorším.

Záchranná služba dokonce okamžitě spustila takzvaný traumaplán, tedy krizový scénář pro případ hromadných neštěstí. Do služby byli povoláni všichni dosažitelní lékaři, sanitní vozy včetně převozových ambulancí a také záchranářský vrtulník.

„Dostali jsme hlášení, že zřejmě tornádo silně poškodilo budovu a smetlo z ní obrovskou střechu. Uvnitř prý byly stovky lidí. Nevěděli jsme přesně, jak to tam vypadá, a tak jsme museli reagovat, jako kdyby došlo k nejhoršímu,“ potvrdil našemu Deníku šéf pardubické záchranné služby Pavel Svoboda.

Na místo vyjelo devět sanitních vozů, jednotky hasičů a policisté. „Myslel jsem, že budeme vytahovat z trosek budovy jen těla,“ řekl jeden z hasičů po příjezdu na místo. Naštěstí zaměstnanci budovu stačili opustit dřív, než se začala částečně bortit.

Chyběl seznam lidí

Záchranáři prohledávali budovu a hledali zraněné. Manažeři z firmy pak podle seznamu počítali zaměstnance, kteří vyběhli před budovu.

Sčítání ovšem komplikoval fakt, že čipové sčítací zařízení, které eviduje pro danou směnu přesný počet zaměstnanců, ten den nebylo kvůli poruše v provozu!

„Tovární halu už prohlédl také statik. Původní obavy, že uvnitř někdo ze zaměstnanců zůstal, se nepotvrdily,“ řekla našemu Deníku tisková mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Škody za miliony!

Celé Staré Čívice na nohou. Lidé v šoku a v slzách. Tak nějak vypadalo úterní odpoledne v této části Pardubic, poté, co se tudy prohnalo doslova devastující tornádo. To po sedmnácté hodině poničilo mnoho domů, zbořilo však také betonové ploty a odneslo střechy.

Markantní je to například v případě restaurace U Benešů. Kousek od ní pak přírodní živel vyvrátil obrovský listnatý strom, který jen o pověstný vlásek minul zaparkovaný automobil.

Jiné vozy však již tolik štěstí neměly, a tak skončily s rozbitými okny či poničenými karoseriemi. Ani tady se ale jako zázrakem nikomu nic nestalo. Škody se však podle prvotních odhadů budou počítat na miliony korun!

JAN ŠAFÁŘ, JIŘÍ SEJKORA

„Úplně vážně jsem myslel, že padá letadlo…“

Staré Čívice – Doslova na vlastní oči si úterní tornádo prožil redaktor Pardubického deníku.

„Kolem sedmnácté hodiny jsem přijel s manželkou a dcerou do Čívic na zámeček, podívat se do nedalekých stájí na koně. Viděli jsme, že se obloha pomalu zatahuje, ale nevěnovali jsme tomu pozornost a mysleli jsme, že to bude jen nějaký dozvuk předešlého dlouhodobého lijáku. Stáli jsme za zámečkem v lese, když se začal ozývat strašný rámus. Přirovnal bych to k letadlu. Do toho se začal zvedat silný vítr a začalo pršet.

Burácení bylo stále silnější, a tak jsme s manželkou nevěděli, jestli je to bouřka nebo letadlo. To už jsme mezi stromy nad lesem pozorovali, jak se tvoří vír. Najednou jsem viděl, jak něco obrovského přes ty stromy se strašným rámusem přelétlo. Myslel jsem, že je to letadlo, které padá! Manželka to viděla také, a tak jen vykřikla utíkej.

Běželi jsme pryč. Cestou na nás padaly úlomky větví a nějakých plíšků. Po chvíli nastal úplný klid, který proťaly až sirény záchranářů. Teprve později jsme se dozvěděli, že přes les přelétla střecha…“ (saf)

Byli jste svědky řádení tornáda a pořídili snímky nebo video? Pošlete nám je na pardubicky@denik.cz. Za příspěvky předem děkujeme.