Podnětem k tomuto prohlášení je i fakt, že ODS se snaží ovlivnit veřejné mínění a do celého případu vtáhnout a kompromitovat tak i ministra vnitra a předsedu VV Radka Johna.

Členové Věcí veřejných v Pardubickém kraji velmi citlivě vnímají současnou situaci kolem „kauzy Drobil“.

Špičky ODS, veřejné i skryté, se za každou cenu snaží zmanipulovat veřejné mínění tak, aby se jejich stranický problém stal i problémem Věcí veřejných. A to především jejich předsedy Radka Johna, který měl o manipulaci na SFŽP údajně vědět ještě dříve než premiér Petr Nečas.

Věci veřejné podporují svého předsedu Radka Johna v jeho boji proti korupci. Zároveň apelují na své ministry a poslance, aby v tomto úsilí předsedu strany podporovali v maximální možné míře.

Z faktů a prohlášení Radka Johna vyplývá, že postup ministra vnitra byl zcela legitimní a správný.

K této podpoře vyzýváme i všechny občany České republiky, neboť se jasně ukazuje, kdo má skutečný zájem o boj proti korupci a kdo se pouze snaží „vrtěti psem“.

Snaha zakrýt závažné korupční jednání tím, že se vytvoří nová, umělá kauza, se stalo v této zemi zaběhnutou praxí. Kam takové jednání vede, víme všichni. Skuteční viníci pak nejsou potrestáni, vina se rozmělní a vzniká dojem, že na vymýcení korupce nemá nikdo zájem!

To není politika Věcí veřejných. Žádáme proto, aby členové vlády za VV dále jako dosud nekompromisně trvali na co nejrychlejším vyšetření celé „kauzy Drobil“.

A v případě, že odhalí sebemenší náznaky bojkotovat vyšetřování či podezření, že politici zasahují do vyšetřování, aby o tom neprodleně informovali veřejnost. Pokud vyšetřování nebude důsledné, musí VV opustit vládu, která je již dnes v očích veřejnosti kvůli aférám koaličních partnerů vnímána jako vláda, která je v boji s korupcí neschopná. To poškozuje VV, které proti korupci od počátku důsledně bojují.

Vyzýváme Radka Johna, aby vyvinul maximální úsilí o co nejrychlejší odvolání současného policejního ředitele Martinů, jehož propojení s bývalým ministrem vnitra za ODS Langerem je alarmující.

Je logické, že právě Ivan Langer, kterému občané této republiky dali jasný signál, že ho již ve veřejné funkci nechtějí, se snaží ovlivňovat dění na ministerstvu vnitra přes své bývalé podřízené.

Vláda, která o sobě tvrdí, že je vládou boje proti korupci, by měla zvážit, zda Ivan Langer má být konzultantem premiéra.

Miroslav Drobný, tajemník Věcí veřejných Pardubického kraje