Proč radnice rušila opatření, kdy bylo možné parkování za dvacet korun na hodinu? Pokud si občan chtěl dojet pro pračku, mikrovlnku a jiné objemnější zboží, stačil paragon od obchodníka jako doklad pro naložení zboží a následný průjezd městem. V takovém případě by bylo možné vyčlenit jednoho strážníka městské policie, který by monitoroval centrum města a jeho přilehlé uličky.

Uděloval by botičky těm řidičům, kteří nemají zakoupený parkovací lístek, nebo daný čas na parkování překročili, tak jako to funguje v jiných městech. Pokud by tuto činnost prováděl tento jeden strážník celou pracovní dobu, pět dnů v týdnu, jsem přesvědčen, že by si na sebe musel vydělat a po čase by ke zklidnění dopravy ve městě došlo.

Člověk by se jistě našel, protože když chudáci městští strážníci, mohou za každého počasí, každý den v počtu tří osob, po dobu dvou měsíců hlídat vjezdy do města, zřejmě nemají jiné důležitější úkoly, což si já osobně nemyslím. Neexistuje model, který by neměl rezervy nebo byl bez chyb, ale stávající řešení je opravdu nedomyšlené.

Na vjezdech do centra Poličky uvádějí značky zákaz vjezdu motorových vozidel, ale možnost zakoupení lístku pro průjezd městem neuvádějí, přičemž automat k tomu určený je několik desítek metrů za značkou. Z jakého důvodu se parkovací automaty nepostavily už při vjezdu do města, aby každý, kdo bude parkovat, hned poplatek zaplatil a při delším zdržení ve městě si další lístek zakoupil v centru, kde automaty jsou již instalovány.

Raději se vybudovaly retardéry, které nevydržely ani dva roky. A dostávám k tomu, proč vlastně tento příspěvek píšu. Nesouhlasím s řešením „dvacet korun vjezd a dvacet korun parkovné“ a beru to jako diskriminaci obchodníků, kteří jsou závislí na pohybu lidí v centru města. Také jde podle mého o diskriminaci občanů, kteří v centru města žijí a nemají možnost parkování v domě.

Ti musí uhradit 600 korun ročně na osobu (ne na vozidlo) parkovného městu. Proč město nevybírá poplatek na celém území Poličky, z jakého důvodu platí jen obyvatelé centra? Střed města a přilehlé ulice čítají přibližně 132 obchůdků, restaurací, hotelů atd., kde ve většině případů pracuje mnoho občanů Poličky a přilehlých obcí.

Co budou dělat tito lidé, až nás radnice podobnými či ještě striktnějšími zákazy donutí své živnosti uzavřít nebo přestěhovat mimo centrum města? Proč těmito rozhodnutími zvýhodňují řetězce supermarketů, které se v Poličce nacházejí? Jak bude naše městečko za čas vypadat? Nebude úplně mrtvé? Sice tu nebudou auta, ale ani turistický ruch, lidé procházející krámky, které u nich nemají.

Nebo nastane jiná varianta, kterou již známe z jiných lokalit v naší republice, kdy převládnou prodejci jiné národnosti.

(Tomáš Kubát, Polička)