Jaromír Lenoch,
starosta Koclířova
Jako děcko jsem ještě chodil po „šmerkustě". Pamatuji si, jak každé velikonoční pondělí pršelo a byla zima. Hrozně jsme záviděli holkám, že si mohou sedět u televize, pohádek a v teple. V současnosti žádné tradice v tomto směru nedržíme, kromě trochy jarní výzdoby. Ovšem letos by se dal postavit velikonoční sněhulák třeba, což bych ale jako tradici zaváděl poměrně nerad…

Jan Pikna,
ředitel festivalu Smetanova Litomyšl
Tradičně trávíme Velikonoce na naší chalupě. Barvíme vajíčka, pečeme beránka v kameninové formě i jehňátko v troubě. Na velikonoční pondělí naše malá Evička hledá po zahradě čokoládová vajíčka, která zde schoval zajíček. Jsem si jistý, že ji to bude bavit i letos, ačkoli jí už je osm roků. Velikonoce jsou ale samozřejmě největším církevním svátkem a manželka nám večer předčítává z knížky Tomáše Halíka Oslovit Zachea.

Jaroslava Skácelíková,
ředitelka Základní školy Kostelní náměstí v Moravské Třebové
Velikonoce pro mě nepředstavují svátky křesťanské, ale především svátky jara. Spojuji je se sluncem, ptačím štěbetáním, povyrůstající trávou, vonící hlínou… Letos to nějak nevyjde. Z tradic dodržuji jen to barvení vajíček. Zamotám je do listů pampelišek a dalších zelených lístků, co už dává zahrada, zabalím do rozstříhaných punčoch a uvařím ve spoustě cibulových slupek. Vždycky jsem napnutá, jaké tvary vykouzlím. Jen nevím, kde letos najdu na zahradě nějaké lístky. Místo velikonočního mazance maminka peče vánočku – víc nám chutná. Pokud patří mezi velikonoční tradice jarní úklid, tak tuto tradici musím dodržovat. Jen umývání oken bude mít letos zpoždění. Shrnuto – tradice nedodržuji. Jaro ale mám nejraději ze všech ročních období.

Jindřiška Soudková,
knihovnice ze Svitav
Velikonoce patří k největším křesťanským svátkům. Pro mne to je doba ztišení se a zamyšlení .Jako rodina se už poněkolikáté zúčastníme tzv. sederové večeře. Tato slavnost má být připomínkou vyvedení Židů z egyptského otroctví a pro nás dnes demonstrováním nejen úcty k židovské tradici, ale i připomenutí, že v době tohoto židovského svátku byl Kristus ukřižován i za naše hříchy a vzkříšen pro náš život. Minulou neděli jsme se zúčastnili pašiových her ve Svitavském kostele. No a protože se otvírají hrady a zámky, je naší rodinnou tradicí o Velikonocích navštívit některý, kde jsme ještě nebyli. Při tomto programu stíháme vajíčka a pomlázku jen jako okrajovou záležitost.