Stovky papoušků, motýlů nebo surikaty. Janov u Litomyšle by mohl mít za pár let zoologickou zahradu. Bez tygrů a slonů, ale zato s tropickými halami a pestrobarevnými papoušky nebo klokany. Krásná představa a sen rodičů dětí ze Svitavska.

Za projektem stojí chovatel papoušků z Janova Marcel Kohout, který se svými kolegy představil svoje plány obyvatelům Janova. Krásně nakreslený plánek budoucí zoologické zahrady na chvíli přenesl lidi o několik let dopředu. Někdo se už možná viděl u brány janovské zoo.

Psali jsme:

Jenže jeden životní sen má pro místní lidi mnoho „ale“. A po veřejném projednání možná ještě víc než předtím. Otazník visí hlavně nad financováním stavby a provozu zoo. „Aby nám to tady jednou nezůstalo opuštěné, až vám dojdou peníze,“ vyjádřil obavy jeden z obyvatel Janova. Budoucí ředitelka zahrady lidi poněkud arogantně ujistila, že jim je po tom kulové, protože jde o projekt soukromníka, nikoli obce. Korunu celému jednání pak nasadila svým prohlášením, že na Janovu už ani nejde nic zkazit.

Pak se ale nikdo nemůže Janovákům divit, že požadují místní referendum, aby si o podobě svojí vesnice rozhodli sami. „Proto jsme se z města na vesnici nestěhovali, abychom měli za domem Disneyland,“ podotkla mladá žena z Janova.

Zoo je krásný plán a životní sny bychom si plnit měli. Ale místní lidé taky mají právo rozhodnout, jestli zoologickou ve vsi chtějí a za jakých podmínek. A referendum je jedno z řešení.