„Vřed“ v centru Litomyšle brzy zmizí. Zdevastovaná Augustova tiskárna našla svého spasitele, který vandaly zničenou budovu promění v novu galerii.

„Konečně se našel ‚blázen‘, který do toho dá peníze. Ale já věřím, že se projekt podaří a zmizí zničený dům v centru,“ říká starosta Litomyšle Daniel Brýdl. Norové sice litomyšlskému snu nefandí a jejich fondy nekápnou, ale kraj a město chtějí dobrou věc podpořit.

„Rozhodující finance ovšem bude muset do projektu vložit investor samotný. Bude nutné požádat o podporu z evropských prostředků,“ míní hejtman Martin Netolický.

Augustova tiskárna v Litomyšli se má změnit na galerii Julia Mařáka.
FOTO: Jizva v centru Litomyšle brzy zmizí, Augustova tiskárna ožije

Už při zmínce, že město majitele tiskárny podpoří, se objevili první škarohlídi, kterým to vadí. Jenže jim taky vadí škaredá budova vedle chrámu a luxusního hotelu. Při procházce vybydlenými místnostmi staré tiskárny, kde v minulosti tiskla knihy i Božena Němcová, je jasné, že rekonstrukce bude drahá. A peněžní injekce z městské kasy v podobě 200 tisíc korun bude jak kapka v moři.

Pokud ale má pomoci přeměně zdevastované tiskárny, budou to dobře utracené peníze. Klobouk dolů před lidmi, kteří se pustí do proměny historické památky. Stavět na zelené louce totiž umí každý.