Setkání české vlády a Evropské komise v Litomyšli vyvolalo vlnu emocí mezi místními lidmi. Pár dní před událostí roku město zveřejnilo uzavírku dvou ulic a diskuze se rozjely naplno. „Co tu ti darmožrouti chtějí,“ rozčiloval se řidič Pavel Vostrý.

Omezení dvou ulic se jevilo jako kolaps celého města. „Co mě čeká, až v pátek ráno pojedu do práce a vjedu do Litomyšle? Nějaká kontrola auta nebo celé mé osoby? Nebo projedu bez povšimnutí s platem vajec,“ obrátila se s dotazem na radnici Vlasta. Vejce nebo rajčata, obsah tašek nikoho nezajímal. Žádné lustrování obyvatel Litomyšle se nekonalo, akorát na zámeckém návrší se sešli politici z celé Evropy. Sraz politických špiček lze přirovnat k setkání sedmi evropských prezidentů, které se uskutečnilo v Litomyšli v roce 1994. Jenže tehdy nebyly ještě sociální sítě a případné stížnosti se řešily jen v hospodě u piva.

A bylo to tak lepší. Jedno je však jisté, pro Litomyšl znamená jednání vlády a Evropské komise u příležitosti zahájení českého předsednictví v Evropské unii prestiž a reklamu. A jako se dodnes vzpomíná na setkání prezidentů, tak se bude roky mluvit o tom, kterak do Litomyšle přijela Ursula von der Leyenová.