„Jsem rád, že zůstane na Hradě Václav Klaus. Za posledních pět let se osvědčil a hlavně už všichni víme, co od něho můžeme očekávat,“ vysvětluje svoji radost nad výsledkem volby prezidenta svitavský podnikatel Pavel Schwär. Podle jeho názoru je Klausovo vítězství zárukou, že bude pokračovat současný ekonomický vývoj a rozvoj podnikání.

Stejného názoru je také pardubický podnikatel Jiří S. „Pro podnikatelský sektor je Klausovo vítězství dobrou zprávou. Za jeho vlády zde byl nastolen jistý systém podnikání, který se možná mnohým nejeví jako ideální, ale zdejší trh si už na tyto metody zvykl a přizpůsobil se,“ říká Jiří S., který nechce prozradit své celé jméno. Přiznává totiž, že podnikatelské praktiky, které vládnou v České republice nejsou zrovna nejčistší.

„Je to hodně o známostech a znalosti, na koho a s jakou pozorností se obrátit,“ tvrdí. Právě tyhle praktiky se ale nezamlouvají nepodnikatelské části veřejnosti. Ta si na Hradě přála Jana Švejnara. „Věřila jsem, že dokáže potlačit korupci a pokusí se navrátit důvěru v čestnost politiky. Nevím, jak mám žákům vštěpovat úctu k zákonům a učit je morálce a slušnosti, když naši politici, v čele s prezidentem, se chovají přesně opačně,“ říká učitelka jedné ze základních škol v Litomyšli.

Také ona nechce prozradit své jméno. Její nadřízený je totiž přívržencem ODS. Znovuzvolení Klause se nelíbí ani sociologovi a čestnému předsedovi ekologicko-sociálního občanského sdružení Radost 2000 Pavlu Vavrouškovi.

Ten Klausovu opětovnou volbu do čela státu považuje za ostudu České republiky. Jeho ekologické a protievropské názory na nás v současnosti vrhají ve světě velmi špatné světlo,“ vysvětluje Vavroušek.

Václav Klaus po svém opětovném zvolení slíbil, že bude prezidentem všech občanů České republiky, tedy i těch, kteří mají opačné názory než on. Jak se mu jeho předsevzetí bude dařit plnit, se budeme moci přesvědčit v průběhu následujících pěti let.

(René Flášar)