To by ale nebylo až tak divné, kdyby tuhle zálibu neprovozoval netradičně před tím, než se navlékne do hokejové výstroje.

Šimon Nemec byl součástí slovenské bronzové party na olympiádě v Pekingu
Štiplavé řeči na dvojku draftu. Kanaďané provokovali slovenskou hvězdičku

„Je to hlavně kvůli nabuzení před zápasem. Začal jsem to dělat letos, zjistil jsem, že mi to vyhovuje, tak v tom pokračuju,“ culí se jednatřicetiletý obránce Tre Kronor Patrik Nemeth.

Spoluhráč českého reprezentačního brankáře Karla Vejmelky z Arizony se během sezony nakládá do ledově studené vany plné kostek ledu před zápasy NHL. Tuhle zvláštní rutinu si přinesl i do národního týmu.

„Kamarád mi to navrhl, a tak jsem to začal zkoušet. Cítím se po tom dobře, mým nohám to pomáhá. Od té doby to dělám pravidelně,“ prozradil zvídavým švédským novinářům Nemeth, borec z NHL.

Z rutiny se stal vítězný rituál

Přitom není zvykem, aby sportovci využívali ledovou koupel před utkáním. Většinou to dělají po výkonu kvůli regeneraci. Na světovém šampionátu se stal z nevšední rutiny Nemetha vítězný rituál. „Ano, myslím, že to funguje dobře,“ smál se zkušený zadák Kojotů z Arizony.

Švédsko na mistrovství světa ještě neprohrálo. Vyhrálo všech pět dosavadních zápasů, včetně pikantního skandinávského derby s finskými obhájci titulu (2:1 po nájezdech). Pokud Tre Kronor nezaváhají v pondělí s Dánskem, na závěr si to rozdají s neporaženou Amerikou o vítězství ve skupině A.

Dánský útočník Nikolaj Ehlers.
Dánsko spasila nepojištěná hvězda. Posila z NHL málem nestihla úvodní zápas

„Hrajeme dobře pravidelně v první a druhé třetině. Pak jsou ale pasáže, kdy je naše hra kostrbatá a hrajeme zbytečně komplikovaně. Máme skvělého brankáře, který nás drží, když se soupeř dostane do nějaké velké šance. To je pozitivní, ale stále jsou věci, které musíme v naší hře zlepšit,“ upozornila jedna ze zámořských posil švédského výběru.