Důležitá je i správná volba ochranného faktoru, který by měl být spíše vyšší, neboť atopická pokožka potřebuje důsledně chránit před poškozením slunečními paprsky. Vhodné jsou opalovací krémy s fyzikálními filtry (chemické by mohly reagovat s pokožkou a dráždit ji) a přípravky, které nevysušují pokožku. Obzvlášť po slunění je třeba věnovat pozornost každodenní péči a dopřát jí důkladnou regeneraci po sluneční zátěži.

Pozor na vysušování pokožky

Letní teploty a koupání (především v chlorované vodě) mohou vysušovat pokožku. Proto je třeba kůži důsledně promazávat.

Opatrně s přímým sluncem

Tato rada platí pro všechny děti obecně, ale pro ty, které trápí atopický ekzém, ještě o něco více. Krátký pobyt na slunci působí na atopickou kůži hojivě, vystavení přímým slunečním paprskům by však mohlo vést k poškození či spálení kůže a tím k dalšímu podráždění a zhoršení stavu ekzému.

Dovolená u moře může pomoci

Přímořské klima a slaná voda většinou působí na ekzematickou pokožku blahodárně. Pobyt u moře by měl trvat nejméně dva týdny a je lepší ho naplánovat mimo hlavní turistickou sezonu, kdy je nápor UV paprsků nejvyšší. V prvních dnech pobytu se stav pokožky může krátkodobě zhoršit, tento stav se ale většinou záhy upraví. Po koupání ve slané mořské vodě je nezbytné vždy opláchnout pokožku a následně ji pečlivě promazat.

Sluneční alergie

Sluneční alergie dokáže nepříjemně potrápit děti i dospělé. Objevit se může na začátku léta, když pokožka poprvé přijde do kontaktu se slunečními paprsky, ale nezřídka k ní dojde i během léta, například po nadměrném slunění, nebo uprostřed dovolené u moře.

Projevy alergie mohou být různé – od zarudnutí kůže přes vyrážku až k mokvajícím puchýřkům. Postihnout může jakoukoliv část těla, ale nejčastěji se objevuje v obličeji, v dekoltu, na krku či v ohybech rukou a pod koleny. Typické pro sluneční alergii je, že se její projevy s postupem léta nezhoršují, ale kůže se jakoby otužuje a projevy alergie jsou mírnější.

Jak si s alergií poradit?

Jako prevence se užívá předsezonní světloléčba, tedy postupné vystavování pokožky malým dávkám UVA a UVB záření. Pomoci může i preventivní podávání beta-karotenu. Nejdůležitějším krokem je však důsledné užívání kvalitního opalovacího přípravku s faktorem 50 (tzv. total sunblock) a vyhýbání se pobytu na přímém slunečním světle.