To potvrzuje i pediatr MUDr. Josef Dalecký: „V letních měsících by mělo být miminko oblečeno jen do jedné vrstvy, ale je důležité zakrýt celé tělíčko a chránit jej před přímým sluncem. Materiál by měl být příjemný a hlavně prodyšný, nepostradatelným doplňkem je bavlněná čepička nebo klobouček."

Do jednoho roku věku by dítě nemělo být přímému slunečnímu záření vystavováno vůbec, jeho kůže je tenká a nemá vyzrálou schopnost pigmentace. Nejvhodnější je trávit volný čas ve stínu, miminko vysvléct a chránit jej ochranným krémem s SPF faktorem alespoň 50.

V případě slunečného počasí buďte s miminkem venku zhruba do 11. hodiny, a odpoledne až od třetí hodiny dále. A propos: Věděly jste, že se teplota v kočárku na přímém slunci může vyšplhat až na 50 °C?
Jak dítě oblékat a chránit před sluncem

Oblečení vybírejte z prodyšných materiálů ve světlých barvách, které dobře odrážejí sluneční paprsky. Vyzkoušet můžete i dětské oblečení s UV ochranou až 50+. Špatně oblečené miminko je zpocené, má mokré záhlaví, hlavičku i tělíčko a oblečení bývá vlhké. Při lehkém přehřátí děťátko ochladíte a osvěžíte omytím zátylku, nožiček a ručiček.

Kojení v létě
• Aby v horku nedošlo k omezení produkce mléka, vypijte denně alespoň 3 litry tekutin.
• Plně kojené miminko ani v létě nepotřebuje jiné tekutiny než mateřské mléko. Dopřejte děťátku mléko kdykoli se o ně přihlásí a to i v čase mezi kojeními.
• Bez omezení můžete i při kojení používat opalovací ochranné krémy, vybírejte však kvalitní a raději na fyzikální bázi a aplikovat je můžete i na prsy – vyhněte se však oblasti dvorců a bradavek.
• Po plavání se před každým kojením osprchujte čistou vodou.
• V letních měsících vás může zaskočit viróza či průjem nebo zvracení například jako následek pobytu na sluníčku či pozření nedostatečně tepelně upravených potravin. I při takovém oslabení organismu můžete bez obav nadále kojit – k miminku se tak dostanou potřebné protilátky, které ho ochrání před nákazou. Důležité je důsledně dbát na důkladnou hygienu rukou a doplňovat stále tekutiny. Případné užívání léků v období kojení konzultujte se svým lékařem.

Pokud by průjmovým onemocněním trpělo v létě miminko, rozhodně se kojení nezříkejte – mateřské mléko je nejlepší lék.
• Spíš než kočárek využijete speciální krosny pro děti, případně vozík za kolo. Ovšem pouze za předpokladu, že se dítě již dokáže samo posadit.
• Dopředu promyslete, jak budete ohřívat a skladovat jídlo. Pro cestování jsou ideální dětské příkrmy.
• Buďte na dojezd do většího města s lékařskou první pomocí.
• Mějte plán B v případě nepříznivého počasí, nebo pro případ, že dítko pobyt pod stanem snášet nebude.