VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: LITOMYŠL

Litomyšlský zámek, národní kulturní památka a památka UNESCO, je jednou z hlavních dominant města a jednou z nejvýznamnějších památek renesance u nás. Historie osídlení zámeckého návrší a pozdějšího zámku je s historií města neodmyslitelně spjata po celou dobu jeho existence. Dnes je zámek jedním z turistických magnetů, které do Litomyšle každoročně přitahují tisíce turistů. Narodil se zde světoznámý hudební skladatel Bedřich Smetana. Zdroj: www.litomysl.cz

V ulici vedle gymnázia vznikne jednosměrka

Litomyšl - V centru města dojde v pátek ke změně v dopravním značení.

Rekord v Litomyšli: „Ano“ si tady řeklo přes 200 párů

Litomyšl - Město si oblíbili snoubenci z celé republiky. Ke konci letošního října se v Litomyšli vzalo přes 200 párů, což je zhruba o padesát víc, než byl celoroční průměr v minulých letech.

Klasika nudí. Hrady bodují nápaditostí

Pardubický kraj - Letošní celoročně teplé počasí návštěvám památek nepřálo, přesto zažily jednu z nejlepších sezon.

Přišel o zrak, ale masíruje Bílou i Margitu

Litomyšl /ROZHOVOR/ - Bývalý cirkusák a „učitel“ koní trpí od dětství vážným onemocněním zraku. Ačkoliv je nevidomý, patří ke špičce mezi maséry. Rudolf Kosina z Litomyšle spolupracuje s předním českým fyzioterapeutem Pavlem Kolářem. Pořádá také benefiční koncerty. A ostře se ohrazuje proti týrání zvířat v cirkusech…

Školamyšl otevírá novou budovu

Litomyšl - Nová budova soukromé základní školy Školamyšl se v sobotu slavnostně otevírá u příležitosti 100 let od vzniku Československa.

Nejedlého ať soudí lidé sami

Litomyšl - V Litomyšli v pátek začala ojedinělá výstava, která představuje historika a politika Zdeňka Nejedlého se všemi jeho klady i zápory.

Ostatky piaristických rektorů se vrací na hřbitov

Litomyšl - Ke stěně kostela sv. Anny na hřbitově se na svá původní místa vrátily náhrobky rektorů piaristické koleje.

Bezohlední řidiči nasypali Litomyšli 16 milionů korun

Litomyšl - Kdo nejezdí padesát, platí. A zaplatí i řidiči, co pojedou na červenou. V Litomyšli to ohlídají kamery.

Opozice v Litomyšli? Těžko hledat lupou

Litomyšl - Parkování, pozemky a domov pro seniory. Nový starosta Litomyšle má o prioritách jasno.

Máselná kauza bobtná

Litomyšl - Kauza krádeže másla v jednom litomyšlském marketu nabývá stále větších rozměrů. Policie zjistila, že ukradených kostek másla nakonec není 124, ale více než dvakrát tolik.

Máslo bylo drahé, tak ho asi rozkradli

Litomyšl - Krádež 124 kostek másla v jednom zdejším supermarketu řeší policisté. Oznámila jim to po inventuře 59letá zaměstnankyně obchodu, ztráta tak v přepočtu činí skoro 12 tisíc korun.

Z Lukáše Vaculíka se stane zamilovaný sukničkář!

Litomyšl, Svitavy - Z idolu dívek a žen 80. let se stane zamilovaný sukničkář! Populární herec Lukáš Vaculík zamíří v pondělí 5. listopadu od 19 hodin do Smetanova domu v Litomyšli a hned den poté, v úterý 6. listopadu ve stejný čas, do svitavské Fabriky.

Bude parkování u nemocnice lepší?

Litomyšl - Parkování u Litomyšlské nemocnice a v jejím areálu je v posledních letech oříšek. Parkoviště za silnicí je od rána plné, stejně tak plochy v areálu. Lidé, kteří jdou k lékaři, musí parkovat u nedalekých supermarketů.

Domovy v Litomyšli mají nové postele

Litomyšl - Centrum sociální pomoci má nové postele pro klienty. Ty přibudou v domově pro seniory a následně také v domově se zvláštním režimem.

Doubek dojel Nascar Euro Series, sezonu mu odmávla černá vlajka

Litomyšl - Dějištěm posledního šestého závodu evropské série NASCAR Whelen byl jako tradičně legendární belgický okruh v Zolderu.

Peaksport si napravil renomé, ve dvou kláních dal dvaadvacet gólů

Litomyšl – Pořádně co napravovat měli florbalisté FBC Peaksport v dalším pokračování divizní soutěže mužů. V paměti je pořád strašily dva dvouciferné debakly, které utržili při předešlých výjezdech na palubovky soupeřů.

Muzeum tisku se objevuje ve filmu Rašín

Litomyšl /ROZHOVOR/ - Ke 100. výročí republiky se v Litomyšli otevřelo unikátní Muzeum tisku. Je tu dobová knihtiskařská a knihařská dílna, včetně ruční a strojní sazárny. Vše je funkční. Muzeum nabídne tiskařské workshopy, historickou knihovnu a svým vybavením zaujme určitě i filmaře. Část historické sazárny si už dokonce zahrála v novém českém filmu Rašín.

V Litomyšli zase pokvetou desítky růžových sakur

Litomyšl – Zahradníci už začali s výsadbou sakur na ulici 9. května v Litomyšli.

Oslavy republiky v Litomyšli: Na nádraží září Trikolora

Litomyšl – Oslavám 100 let republiky v sobotu nepřálo počasí. Socha Slavěny ale byla odhalena a navečer se rozzářila i Trikolora na autobusovém nádraží.

Srdce pro Václava Havla se odráží ve stovkách zrcátek

Litomyšl – Pravda a láska stále mají v naší společnosti místo. Potvrzuje to velký zájem o výzvu Více srdce pro Václava Havla. Lidé mohli zasílat nebo nosit na sběrná místa svá osobní zrcátka a projevit tím sympatie k Václavu Havlovi a k jeho idejím.

Orion Team na konci smolné sezony: „Těch zranění bylo letos příliš“

Litomyšl – Bylo to jakési prokletí, které v kalendářním roce 2018 zasedlo na motokrosový Orion Racing Team Litomyšl. Kdo oblékl jeho barvy, toho dříve či později postihlo vážnější zranění, které mu znemožnilo bojovat o trofeje.

Chrám v Litomyšli se vrátil piaristům

Litomyšl – V chrámu Nalezení sv. Kříže se v pátek sešli zástupci Národního památkového ústavu, Řádu zbožných škol – piaristů a města Litomyšle. Zúčastnili se oficiálního předání kostela.

Dohodnuto. Starostou Litomyšle bude Brýdl

Litomyšl – Povolební vyjednávání skončila. Novým starostou Litomyšle se stane Daniel Brýdl z Generace 89 a místostarostou Radomil Kašpar z KDU-ČSL, jenž dosud zastával post starosty.

Více srdce pro Václava Havla v Litomyšli

Litomyšl - Stovky zrcátek přibývají na zdi a stropu v zámeckém sklepení v Litomyšli okolo obřího voskového Srdce pro Václava Havla. Lidé z celé republiky zatím poslali 1675 malých osobních zrcátek.

Bowlingová naděje na Las Vegas existuje

Vidlatá Seč – Jeden turnaj za druhým. Tuzemská bowlingová sezona je v plném proudu a kde se v ní co podstatného „šustne“, tak u toho nechybí hráči v barvách klubu ABB Vidlatá Seč.

V Litomyšli zachraňují vzácné druhy z ostrovů

Litomyšl – Střešní zahrady, laboratoře a několik stovek terárií pro ohrožené druhy živočichů. Litomyšlská zahradnická a technická škola staví novou budovu. Škola bude množit ohrožené druhy zvířat, a to zejména z oblastí Madagaskaru a ostrovů zasažených tsunami nebo kácením pralesů kvůli palmovému oleji.

Spot Bílé pastelky vznikl v Litomyšli

Litomyšl – Ve středu 17. října se koná dobročinná sbírka pro nevidomé Bílá pastelka. Video k letošní celorepublikové akci Bílá pastelka se točilo v Litomyšli.

Sbory z regionu oslavily společně výročí republiky

Litomyšl - Ke 100. výročí vzniku republiky připravil Smetanův dům ve spolupráci se smíšeným pěveckým sborem Vlastimil na neděli slavnostní koncert složený z děl Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů.

Litomyšlané slavili výročí ve slovenské Levoči

Litomyšl - Zástupci Litomyšle slavili výročí republiky i u přátel na Slovensku.

„Chceme trenérům otevřít oči,“ uvedl Lener na setkání v Litomyšli

Litomyšl - Zdejší hokejový klub uspořádal seminář k rozvoji mládežnického hokeje. Jeho vedení se ujal Slavomír Lener, manažer svazového sportovního oddělení.

Volby 2018: Do senátu míří Michal Kortyš z Litomyšle

Svitavsko - Sečteno. Do senátu za obvod Svitavy zamíří na šest let Michal Kortyš (ODS), současný krajský radní a bývalý starosta Litomyšle. Vyhrál s 62,76 procenty hlasů před svým sokem Pavlem Havířem ze Svitav, kterému dali voliči 37,23 procent hlasů.

Speciální škola dostala peníze na obnovu tříd

Litomyšl - Žáci ve speciální škole mají čerstvě vymalované třídy a nové osvětlení. Kraj investoval do úprav ve škole 700 tisíc korun. „Připravujeme další investice, máme rozpracovaný projekt na rekonstrukci sociálních zařízení s bezbariérovým přístupem,“ sdělil radní pro školství Bohumil Bernášek.

Vysněné medaile poslal Strnad do nebe

Litomyšl - Přes všechny zdravotní komplikace se znovu dokázal na vrchol sezony připravit tak, že potvrdil svoji pozici mezi světovou elitou atletických veteránů.

Školáci chovali krajtu a pracovali i s jeřábem

Litomyšl - Sáhnout si na krajtu královskou nebo manipulovat s jeřábem. Na účastníky Technohrátek Pardubického kraje ve Střední škole zahradnické a technické Litomyšl ve středu čekala celá řada aktivit.

Obnovené nábřeží usiluje o cenu za architekturu

Litomyšl - Nábřeží Loučné je v nominaci na Českou cenu za architekturu. V soutěži Česká cena za architekturu hodnotí mezinárodní odborná porota nejzajímavější české architektonické počiny za uplynulý rok.

Zdrží stavbu dálnice D35 okolo Litomyšle soud?

Litomyšl - Kdy se začne stavět silnice D35, je jedna z nejtěžších otázek současnosti. O trase je sice rozhodnuto a Ředitelství silnic a dálnic za ní stojí, ale ne tak obyvatelé Strakova. Ti sice dálnici chtějí, ale dál od obcí a blíž k lesům. Obávají se totiž velkého hluku.

Vítěz Daniel Brýdl: Nechceme dělat v Litomyšli žádnou revoluci

Litomyšl – Překvapení. Komunální volby v Litomyšli vyhrálo sdružení Generace 89. Výsledek překvapil současného starostu Radomila Kašpara z KDU-ČSL i lídra generační kandidátky Daniela Brýdla.

Litomyšl i Třebovou zřejmě čeká změna

Litomyšl, Moravská Třebová - Někde se obsazení křesel měnit nebude, na jiných místech to voliči vidí jinak.

Litomyšlský zámek získal k výročí platinovou minci

Litomyšl - Česká mincovna rozšiřuje řadu platinových pamětních mincí o zámek a zámecký areál Litomyšl. Mince byla pokřtěna při příležitosti oslav 450. výročí založení zámku v Litomyšli za účasti autorky Lenky Nebeské dne 29. září.

Litomyšlské íčko zabodovalo

Litomyšl - Anketa Informační centrum roku 2018 zná vítěze. Infocentrum v Litomyšli s počtem 917 hlasů vyhrálo v Pardubickém kraji.

Více srdce pro Havla, potřebují 1500 zrcátek

Litomyšl /FOTO/ - Darujte své malé zrcátko do nové instalace Více srdce pro Václava Havla, která vznikne v Litomyšli. Obří voskové srdce doplní stovky zrcátek.

Litomyšl chce více kamer

Litomyšl - Více kamer v ulicích města, nebo nikoliv? Lidé v Litomyšli mohou sami rozhodnout, zda je potřeba rozšířit kamerový systém a na kterých místech. Ve schránkách našli speciální anketu. Na názory obyvatel čekají do 31. října.

Plavecká soutěž v krytém bazénu

Litomyšl - V krytém bazénu se uskuteční 27. ročník Plavecké soutěže měst. Jedná se o republikové klání.

Lovečtí psi se utkali v lese i na poli

Litomyšl - Memoriál Karla Podhajského je vrcholná mezinárodní soutěž ohařů. Akce má dlouholetou tradici od roku 1932. Účastní se jí čeští špičkoví psi.

Špičkoví psi uloví kachny i lišku

Litomyšl - Dvě desítky nejlepší loveckých psů ve střední Evropě se o víkendu předvedou v Litomyšli na 80. ročníku Memoriálu Karla Podhajského.

Nejlepší ohaři z Čech míří do Litomyšle na memoriál

Litomyšl - Od pátku do neděle se v Litomyšli uskuteční 80. ročník Memoriálu Karla Podhajského. Soutěže se účastní dvacet ohařů, z toho deset z České republiky a deset ze zahraničí.

Happening připomene postavy z české historie

Litomyšl - Netradiční happening se odehraje ve čtvrtek odpoledne v centru Litomyšle.

Zelený Oskar putuje do Poříčí, vesnice vyhrála Entente Florale

Poříčí - Poříčí přivezlo zlatou medaili ze soutěže Entente Florale Europe 2018.

Do Tullamore veze Poříčí pivo, koláčky i chléb a sůl

Poříčí - Zástupci Poříčí u Litomyšle odletěli v pátek odpoledne do Irska na vyhlášení výsledků prestižní soutěže Entente Florale. A nejedou za moře rozhodně s prázdnou. Vezou zajímavý proviant.

„Bronzová“ firma roku je z Litomyšle

Litomyšl - V úterý večer se uskutečnilo v Pardubicích finále krajského kola soutěže Firma roku 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT