VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: LITOMYŠL

Litomyšlský zámek, národní kulturní památka a památka UNESCO, je jednou z hlavních dominant města a jednou z nejvýznamnějších památek renesance u nás. Historie osídlení zámeckého návrší a pozdějšího zámku je s historií města neodmyslitelně spjata po celou dobu jeho existence. Dnes je zámek jedním z turistických magnetů, které do Litomyšle každoročně přitahují tisíce turistů. Narodil se zde světoznámý hudební skladatel Bedřich Smetana. Zdroj: www.litomysl.cz

„Umprumáci“ mají výstavu

Litomyšl - Za/se/to/um/pr/um. Tak si říká volné sdružení umělců, které od soboty vystavuje svá díla v zámecké jízdárně v Litomyšli.

Nenechte si ujít Toulovcův pátek

Litomyšl - Jako součást Toulovcových prázdninových pátků se v pátek na Toulovcově náměstí v Litomyšli uskuteční další večer pro děti a poté koncert pro dospělé.

Litomyšl velmi rychle roste

Litomyšl - Litomyšl patří mezi nejrychleji se rozrůstající města v kraji. Za rok 2017 tady přibylo 181 obyvatel, což je druhý nejvyšší přírůstek po Pardubicích (291). Uvedl to ve středu Český statistický úřad. Na třetím místě ve srovnání skončila Přelouč (136).

Parkurové závody v Suché u Litomyšle ovládli domácí jezdci

Suchá u Litomyšle - Domácí Jiří Skřivan v sedle Flying Star vyhrál vrcholnou soutěž na parkurových závodech, které se konaly v Suché u Litomyšle.

Středa, hudby vám třeba

Litomyšl - Tradiční prázdninový hudební cyklus je opět zde!

„Smetanka“ skončila. Příště bude o den delší

Litomyšl - Jubilejní ročník prestižního festivalu má za sebou 41 produkcí.

Ostatky rektora Stříteského se vrátily zpátky na hřbitov

Litomyšl – Ostatky Františka Ambrože Stříteského, posledního rektora piaristické koleje v Litomyšli, jsou zpět na hřbitově. Ve čtvrtek 28. června byly uloženy poblíž kostela sv. Anny.

Hasiči z kraje poměří síly

Litomyšl – Dobrovolní hasiči z celého Pardubického kraje poměří síly v sobotu v Litomyšli.

Kultura, sport i lékaři. Litomyšl žije

Litomyšl – Dvanáctá v České republice a první v Pardubickém kraji. Litomyšl zabodovala v žebříčku kvality života.

Tři stovky zpěváčků z kraje zazpívaly na Smetanově Litomyšli

Litomyšl - Jedinečný zážitek a unikátní koncert nabídl festival Smetanova Litomyšl v úterý večer. Na zámeckém nádvoří vystoupily tři stovky dětí z pěveckých sborů z celého Pardubického kraje v pořadu Zpěváčci kraje mého.

Pomozte splnit jeden dětský sen

Litomyšl – Rozběháme Litomyšl je název sportovní akce, která se ve čtvrtek koná v 17 hodin na Černé hoře.

Parkovací dům u nemocnice v Litomyšli uleví řidičům

Litomyšl – Parkovací domy mají vyřešit složitou situaci s parkováním v Litomyšli. Už existuje vizualizace domu u nemocnice.

Litomyšl jako vzor stavařů v Evropě

Litomyšl – Odborníci z Evropy vybrali Litomyšl jako vzor uplatňování politiky stavební kultury v praxi. Ve švýcarském Davosu se na začátku roku sešlo 40 evropských ministrů kultury a přijali Davoskou deklaraci 2018, v níž se signatáři zavázali k prosazování kvalitní architektury.

Jde to. Třeba i se zlomenou rukou

Litomyšl - Evropský šampionát automobilových závodů Nascar Whelen Euro Series měl svoji třetí letošní zastávku na známém anglickém okruhu Brands Hatch, Na American Speedfest, jak se tamní podnik nazývá, znovu zavítaly desetitisíce fanoušků rychlých „žihadel“.

Litomyšlské děti na Smetance

Litomyšl – Unikátní koncert více než dvou set zpěváčků z nejlepších dětských sborů Pardubického kraje a hostů z Prahy a Brna čeká na hosty festivalu Smetanova Litomyšl již v úterý 26. června.

Ostatky rektora Stříteského se vrátí na hřbitov

Litomyšl - Ostatky Františka Ambrože Stříteského, posledního rektora piaristické koleje v Litomyšli, se vrátí na své původní místo na hřbitově.

Přijďte si zabrnkat k obřadní síni na piano

Svitavsko, Orlickoústecko - Hrajete rádi na piano, ale doma žádné nemáte? V regionu máte šanci hned na několika místech pod širým nebem. Nově také v Lanškrouně.

Sběr pro děti, či soutěž rodičů?

Litomyšl – Sběr papíru patří k tradičním akcím na základních školách v celém okrese. Děti ze Základní školy U Školek v Litomyšli byly nejlepší ve městě. Za to jim patří Perníková popelnice, kterou získala Litomyšl v krajské soutěži.

V Litomyšli třídí a potřebují větší sběrný dvůr

V Litomyšli navýšili počty kontejnerů, od minulého roku třídí i kovy. Nyní plánují rozšíření sběrného dvoru, kde by měli podle propočtů v budoucnu zpracovat 1200 tun odpadu ročně.

Záviděl jezdcům závody, chtěl ukrást sedla na koně

Litomyšl – Policisté obvinili z krádeže již dříve soudně trestaného pětapadesátiletého muže.

Nejlépe lidé třídí odpad v Litomyšli

Litomyšl – Komunální odpad, který produkují domácnosti, narůstá. Jeho likvidace spalováním nebo ukládáním na skládky zatěžuje životní prostředí a pro města a obce představuje zvýšené finanční náklady. Není divu, že se většina místních samospráv snaží motivovat obyvatele, aby odpad třídili. Vloni se to nejlépe dařilo Litomyšli.

Děti sbíraly hračky pro Motol

Litomyšl – Školáci pomáhají nemocným dětem.

Evropská medaile se Bartošovi nepřiblížila

Litomyšl – Čtvrtý podnik motokrosového mistrovství Evropy kubatury Open se jel v chorvatské Mladině. Svoji dominanci potvrdil český reprezentant Martin Michek, který závod díky prvnímu a druhému místu v jednotlivých rozjížďkách vyhrál a udělal další krok k zisku evropského titulu.

Totalitní režimy Sokol zakazovaly. Jeho síla, jednota a akceschopnost jim vadily

Dolní Újezd - Sokolové v Pardubickém kraji mají za sebou oblastní slet v Městečku Trnávce, Sokolské sletové slavnosti v Pardubicích a teď je před nimi vrchol nejen letošního roku - XVI. Všesokolský slet, který se koná od 1. do 6. července v Praze.

Litomyšl se zrcadlí ve skle a vodě

Litomyšl – Na několika místech ve městě se objevily v rámci výstavy Jsme 100 netradiční objekty. Instalace Václava Ciglera a Michala Motyčky nastavují zrcadlové plochy objektů, vymezují místa světelnými i kovovými liniemi a geometrickými tvary doplňují vodní hladiny.

Neviděli jste srážku cyklistů?

Moravská Třebová – Policisté hledají svědky nehody cyklistů.

Smetanka je v plném proudu

Litomyšl – Jubilejní šedesátý ročník největšího open air festivalu klasické hudby Smetanova Litomyšl je v plném proudu.

AKTUALIZOVÁNO

Motorkář utrpěl zranění páteře, letěl pro něj vrtulník

Sebranice - V neděli kolem čtvrt na dvě odpoledne havaroval na silnici druhé třídy 360 mezi Litomyšlí a Poličkou pětatřicetiletý motorkář.

Nábřeží Loučné i po roce budí rozpaky, ale usiluje o ocenění

Litomyšl – Obnovené Vodní valy v Litomyšli jsou otevřené rok, ale město už čeká další investice do této lokality, jejíž rekonstrukce vyšla na třicet milionů korun.

Křišťálová popelnice patří za třídění odpadů Litomyšli

Litomyšl - Celostátní soutěž obcí v třídění odpadů „O křišťálovou popelnici 2017“ zná své vítěze. 

Agresivní zloděj se vyspal na záchytce

Litomyšl – Pětatřicetiletý, již dříve trestaný muž ze Svitavska, se v úterý ve večerních hodinách dopustil v obchodním centru v Litomyšli krádeže.

Malujte podle mistrů Čapka, Zoubka nebo Švabinského

Litomyšl - Milovníci výtvarného umění mají jedinečnou šanci malovat podle originálů předních malířů 19. a 20. století. Je to možné v městské obrazárně. Zájemcům tu půjčí i malířský stojan, štětce, barvy a papír.

Festival v knize a v rozhlasu

Litomyšl - Kdo se nedostane na festival, může si poslechnout koncerty v Českém rozhlase či televizi. 

Jak ovlivnila Unie život v Litomyšli

Litomyšl – Ve Smetanově domě v Litomyšli se v pátek koná veřejná debata o evropské integraci.

Hlavní opory nezklamaly. Přesto bylo druhé vystoupení slabší než premiéra

Litomyšl, Moravská Třebová – Ke druhému kolu druholigové soutěže atletických družstev mužů se osmička účastníků skupiny C sešla na městském stadionu v Pardubicích na Dukle. Pro oba okresní kolektivy přineslo tohle dějství pohoršení o jednu příčku oproti květnové premiéře v Litomyšli.

Smetanka začíná, nabízí 41 pořadů

Litomyšl - Národní festival Smetanova Litomyšl dnes zahájí jubilejní 60. ročník.

Kovář vs. Michek. To byl motokrosový zážitek jako hrom!

Litomyšl – Dvoudenní mezinárodní akce konaná pod názvem Orion Taurus Trans 2018 se organizátorům vydařila. Přestože ji tu a tam poznamenalo proměnlivé počasí, tak motorističtí fanoušci, kteří zavítali na motoshow na litomyšlském náměstí a na motokros do Horního Újezdu, určitě nelitovali takhle stráveného času.

Kalendář s příběhem zámku vyhrál v celostátní soutěži

Litomyšl – Nástěnný kalendář Příběh zámku Litomyšl získal první místo v kategorii Kalendář obce v soutěži Kalendář 2018.

Ten nejlepší ročník festivalu? Vždy ten aktuální, říká Pikna

Litomyšl /ROZHOVOR/ – Národní festival Smetanova Litomyšl vstoupil v letošním roce do své jubilejní 60. sezony. Dnes bude slavnostně zahájen. Hovořili jsme s ředitelem festivalu Janem Piknou, který je na svém postu dvacet let.

Den zdraví v nemocnici

Litomyšl – Ve čtvrtek 14. června se koná v Litomyšlské nemocnici od 9 do 15 hodin Den zdraví.

Hladinu Loučné sledují ultrazvuková čidla

Litomyšl - Město je připravené na velkou vodu. Digitální protipovodňový systém sleduje hladinu řeky Loučné a spustí sirény.

Portmoneum čeká oprava

Litomyšl – Litomyšlské Portmoneum s expozicí Josefa Váchala čeká rekonstrukce. Pardubický kraj plánuje úpravy, které Portmoneum zajistí po statické stránce a obohatí o půdní vestavbu.

Strážníky v Litomyšli volejte od června i na lince 156

Litomyšl – Strážníci městské policie slouží občanům nonstop a od června je pro Litomyšlany připravena další novinka.

Jako v mistráku. V Horním Újezdu se sejdou přední motokrosaři

Litomyšl – Orion Taurus Trans 2018: Litomyšlská show představí o víkendu přední české týmy a nabídne trialisty, motokáristy, veterány, dakarský tým a další lákadla.

Velká cena Litomyšle slaví dvacet let, jubileum ozdobí česká špička

Litomyšl – V roli vedoucího jezdce Českého skokového poháru přijede na kolbiště Jezdeckého klubu Hřebčín Suchá Marek Klus. Chybět nebudou ani další favorité.

Rusko očima známé novinářky

Litomyšl – Zajímá vás Rusko, tak přijďte do kostela. Česká křesťanská akademie v Litomyšli pořádá dnes večer přednášku české novinářky a humanitární pracovnice Petry Procházkové.

Kolem stáje jezdí auta už jen 50

Janov - U jezdecké stáje v Janově se jezdí konečně pomaleji. Od pondělí jenom 50.

Perníkovou popelnici mají úspěšní sběrači papíru

Litomyšl – Jedenáct let se koná soutěž obcí a měst v třídění odpadu.  V Pardubickém kraji v minulosti vyhrála Litomyšl, letos jí patří druhé místo. Zlato totiž brala Třemošnice a absolutním vítězem soutěže jsou Čenkovice.

Groulík nastolil tempo, kterému soupeři nestačili

Osík – Ke třetímu podniku cyklistického Poháru Českomoravské vrchoviny se jeho účastníci sjeli do obce na Litomyšlsku.

Sklepení se stane díky zrcátkům obráceným krystalem

Litomyšl – Autoři plastiky a instalace Srdce pro Václava Havla chtějí připomenout Havlův odkaz iniciativou Více Srdce pro Václava Havla. Sbírají proto malá osobní zrcátka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT