Společně s fotografiemi Romana Kostky pod názvem Lovci tam budou k vidění do 21. října. „Nejstarší z vystavených obrázků pochází z roku 2001, nejnovější pak z dubna letošního roku. Pořídil jsem je při svých cestách po naší republice, Polsku, Číně, Namibii, Kostarice a jižní Africe,“ uvedl Bárta.

Jak dlouho vás tento koníček drží?

Svou úplně první vážku jsem vyfotil roku 1996, takže už více než deset let.

Co vás vlastně na vážkách zaujalo?

Řekl bych, že mi tak nějak zbyly. Byl to tentýž princip, jako když si někdo na vysoké škole vybere obor, kterému se chce věnovat. Já jsem si vybral obor odonatologie, čili vážkologie, a stále se v něm snažím zdokonalovat. I když jej přímo nestuduju.

A kde tedy všechny odborné informace o vážkách sbíráte?

Na internetu a v knížkách je jich spousta. Nejvíc ale člověk pozná přímo v terénu, teprve až tam vysleduje, jaké chování je pro určité čeledi vážek charakteristické. Jsou vážky, které například vůbec nesedají, a když, tak do korun stromů. Jiné si zase nikdy nesednou na trávu, ale třeba na klacek, na kámen nebo na písek. Drobné vážky si nikdy nesedají do květů, protože vědí, že v nich může být schovaný běžník, což je pavouk, který by je mohl zachvátit.

Máte obdivuhodné znalosti…

To patří k věci. Když jdete fotit jelena, tak určitě nezamíříte k jezeru, kde nejsou žádné stromy.

Máte ve své sbírce nějaké unikáty?

V Číně jsem například fotil druh, který byl objevený a popsaný teprve v roce 2004. Než samotná vážka je ale vzácnější fotografie toho zvířete. Představte si, že se přichomejtnete k situaci, kdy se třeba vážky páří, kladou vajíčka, loví, žerou, a zachytíte to. To je pak teprve unikát.

Existuje někdo, kým se v tomto směru můžete inspirovat?

Z našich fotí dobře Zdeněk Mazáč. Komunita lidí, kteří se vážkami zabývají, čítá na světě asi tisíc lidí. Všichni jsme nějakým způsobem propojeni, jezdíme na sympozia.

A co je u vás nového na hudebním poli?

S Illustratospherou budeme natáčet desku v Polsku, která by měla být venku v březnu příštího roku. Do konce roku ještě sjedeme nějaké koncerty, no a v polovině prosince budeme hrát v pražské Arše.