Síla příběhu

Smyslem projektu Stolpersteine (Kameny zmizelých) je uctít a připomenout památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války. „Stolpersteine je složenina německých slov stolperm (klopýtnout, škobrtnout) a stein (kámen). Název vyjadřuje sílu příběhu, který se za každým ze Stolpersteinů skrývá, a který nám nedovoluje minout jej a pokračovat v chůzi. Naopak nás nutí zastavit se a symbolicky se sklonit před obětí jejíž jméno je na kostce vyraženo," popsala ředitelka svitavského muzea.
První kámen připomínající zmizelé Židy v období druhé světové války usadí v druhé polovině dubna před domem na náměstí Míru, kde žila rodina Freundova. „Její pohnutý příběh odhaluje bílá místa v dějinách našeho města. Současně je svědectvím o děsivé době spojené s transporty do koncentračních táborů, vražděním nevinných," řekla Blanka Čuhelová. Jediná, která se z rodiny zachránila, byla Louise Freundová-Hermanová. Prošla Terezínem, Osvětimí, zázrakem přežila „pochod smrti" a koncentrační tábor v Bergen-Belsenu. Položení kamene se ale nedožila. Zemřela letos v únoru ve věku devadesáti šesti let. „V pokládání Kamenů zmizelých budeme pokračovat. Ukládat je budeme na dalších místech, kde před transportem do koncentračních táborů žily židovské rodiny," slíbila ředitelka muzea. To připravilo i řadu dalších zajímavých pořadů.

Vypálené vesnice

„Po celý duben je v našich prostorách k vidění výstava pod názvem Tragédie Lidic – zapomenuté Javoříčko. Máme je půjčené z Památníku v Lidicích," uvedla ředitelka. První mapuje okolnosti vypálení středočeské obce Lidice nacisty 10. června 1942, druhá přibližuje tragédii v moravské obci Javoříčko ležící nedaleko hradu Bouzov. Ta byla nacisty vypálená 5. května 1945.

V rámci měsíce věnovaného holocaustu připravili muzejníci i divadelní představení. Zítra zahraje divadlo Kufr hru Židovka aneb žonglování se životem. „Je to o sedmnáctileté židovské dívce, která uniká v koncentračních táborech do hravého světa představ se svou panenkou z dětství," přiblížila Blanka Čuhelová. Kromě výstavy a divadla nabídnou také film, přednášky a jako každoročně nebude chybět ani zájezd. „Kromě památek a galerií v Berlíně se zastavíme v muzeu a konferenčním domě ve Wannsee, kde bylo v roce 1942 nacisty schváleno konečné řešení židovské otázky," popsala organizátorka cyklu věnovaného holocaustu Blanka Čuhelová.

Židovská otázka je ve Svitavách spojená se známou osobností, kterou proslavil především film Stevena Spielberga Schindlerův seznam, s Oskarem Schindlerem. „Svitavy jsou s touto osobností spojované, narodil se zde. Máme o něm v našem muzeu stálou expozici," vysvětlila ředitelka jeden z důvodů, proč každý rok věnují duben připomínce o holocaustu. Dalším důvodem je také to, že ubývá lidí, kteří si toto období pamatují. „Bohužel, přibývá těch, kteří pochybují o tom, že koncentrační tábory vůbec existovaly," uzavřela téma ředitelka muzea.