Narodil se 15. března 1931. Vystudoval textilní průmyslovku. Nejdříve pracoval jako textilní návrhář v Liberci, Letovicích i ve Vítkově. V roce 1953 zahájil studium na vysoké škole umělecko průmyslové v Praze, v letech 1957 až 1960 studoval pražskou akademii. Po studiích žil v Praze a zabýval se restaurováním.
V roce 1977 přišel do Březin na Vysočině. Zde se věnoval restaurování a krajinomalbě. O dva roky později už v Březinách vystavoval jedenapadesát obrazů s motivem zdejší krajiny. Od té doby následovala řada samostatných výstav na různých místech, například ve Žďáru nad Sázavou, Letovicích, Velké Bíteši, Adamově, Polici nad Metují, Jemnici, Litomyšli, České Třebové, Budislavi, Kunvaldu, Kameničkách, Prušánkách i ve Svitavách.

Tvorba Dušana Říhy byla v počátečních letech plně zaměřená na restaurátorskou práci na mnoha zámcích, hradech, v muzeích, radnicích, kostelech, klášterech i kulturních zařízeních v Praze, Roudnici, Litomyšli, Konopišti, Plasech. Zasloužil se o záchranu a obnovu olejů na plátnech, na plechu, nástropních maleb, fresek, kazetových stropů, lunet, dřevěných a polychromovaných plastik. V Častolovicích zachránil dvacet šest obrazů, v Mladé Boleslavi pět úlů ze sbírek lidového umění a další. Výčet je dlouhý.

Od příchodu do Březin se Říha věnoval krajinomalbě. Byl realisticky malujícím malířem. Inspirovala ho především krajina Březin a okolí. Namaloval desítky obrazů krajiny v jejích ročních proměnách. Experimentoval i s miniaturami. Ty vystavoval také v Německu, Itálii, Švýcarsku, Holandsku, ale také v USA nebo Japonsku. Posledních několik měsíců žil s manželkou v Karlových Varech. Do Březin se vracel na kratší i delší pobyty.

Dušan Říha zanechal rozsáhlé restaurátorské a malířské dílo, které slavilo především krásu krajiny Českomoravského pomezí. Zanechal nedokončené dílo, ve kterém vyjádřil svůj hluboký cit k rodnému kraji.

JOSEF PAVLÍK